Οι «δυνατές» φιλίες ανακαλύπτουν τρόπους να ….. συνεχίζονται!!!

Μαρ 202313

4 11.1.1.1.11 4Erasmus plus 300x195

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ «Préservation de la Planète, Développement Durable et Écocitoyenneté» στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκαν την Δευτέρα 06/03/2023 και την Παρασκευή 10/03/2023 δύο διαδικτυακές συναντήσεις μεταξύ μαθητών του σχολείου μας και μαθητών του σχολείου Ecole primaire publique Mouguerre – Bourg, της Γαλλίας. Σε αυτές τις συναντήσεις οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν τόσο μαθητές του γαλλικού σχολείου με τους οποίους είχαν συνεργαστεί δια ζώσης στις κινητικότητες του προγράμματος όσο και να γνωρίσουν καινούργιους μαθητές και να ανταλλάξουν μεταξύ τους πληροφορίες για τα ενδιαφέροντα τους.

Η γνωριμία έγινε με τη μορφή παιχνιδιού, λέγοντας ο κάθε μαθητής το όνομα του, μεταφράζοντας και γράφοντας το στις δύο γλώσσες. Οι συναντήσεις έγιναν σε εξαιρετικό κλίμα και οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό στην πρόκληση. Κλείνοντας την τελευταία μας συνάντηση, ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την δια ζώσης πλέον συνάντηση μας, τον Μάιο του 2023, στην Δεσφίνα για να μοιραστούμε την ομορφιά της δικής μας χώρας και των δικών μας ανθρώπων. Το υπέροχο ταξίδι των Ευρωπαϊκών συνεργασιών συνεχίζεται!!!

Το πρόγραμμα Erasmus, μας δίνει πραγματικά την ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τη διδασκαλία μας, να αναπτύξουμε τη βιωματική προσέγγιση στη μάθηση και τις διδακτικές πρακτικές μας. Υλοποιώντας το Ευρωπαϊκό αυτό Πρόγραμμα, επιδιώκουμε με την εφαρμογή καινοτόμων και καλών πρακτικών, την καλλιέργεια αξιών σχετικά με την ιδιότητα του ενεργού πολίτη, την καλλιέργεια οικολογικής και περιβαλλοντικής συνείδησης με όρους βιώσιμης ανάπτυξης, την ευαισθητοποίησή των μαθητών μας σχετικά με την κλιματική αλλαγή, τον εθελοντισμό  και την διαγενεακή αλληλεγγύη.

Μάρτιος 2023

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.