Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Δελφών

Φεβ 202225

1.1.11612

1.5

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών και την  έκθεση: «Υπό το Φως του Απόλλωνος: το Λούβρο στους Δελφούς», επισκεφτήκαμε με τους μαθητές μας, την Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου. Είχαμε μάλιστα την χαρά να μας ξεναγήσει η Προϊσταμένη της Ε.Φ.Α. Φωκίδας κα. Αθανασία Ψάλτη, η οποία με παιδαγωγικό τρόπο, επικοινώνησε στους μαθητές μας τα είκοσι οκτώ αριστουργήματα του Λούβρου. Τα εκθέματα του Λούβρου  (14ος αι. π.Χ. με τον 19ος αι.) που συνομιλούν με τα εκθέματα της μόνιμης έκθεσης του μουσείου των Δελφών στο πλαίσιο ενός πρωτότυπου διαλόγου, εντυπωσίασαν τους μαθητές μας που προσέγγισαν βιωματικά  την ιστορία του τόπου μας.

Το ιερό του Απόλλωνα στους Δελφούς, υπήρξε αναμφίβολα σημείο αναφοράς όχι μόνο κατά την αρχαιότητα, αλλά και κατά τους νεότερους χρόνους, όταν ο αρχαίος κλασικός πολιτισμός ανακαλύφθηκε εκ νέου από την Ευρώπη και άρχισε να μελετάται συστηματικά αποτελώντας πηγή έμπνευσης για την Τέχνη, τις Eπιστήμες και τα Γράμματα. Η έκθεση που εντάσσεται στους εορτασμούς για την επέτειο των διακοσίων ετών από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, αποτελεί επιστημονική συνεργασία του Μουσείου του Λούβρου, της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φωκίδος και της Διεύθυνσης Αρχαιολογικών Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού.

Ευχαριστούμε πολύ την κα Αθανασία Ψάλτη, Προϊσταμένη της Ε.Φ.Α. Φωκίδας για την εξαιρετική μουσειοπαιδαγωγική προσέγγιση  της έκθεσης.

Φεβρουάριος 2022

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.