2η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Φεβ 20222

25.1Magalie Pottier y su eterna pasión por el bicicrós y Medellín

Την Τετάρτη 2/2/2022 οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, στο πλαίσιο της διεξαγωγής της 2ης Ελληνογαλλικής Ολυμπιακής και Παραολυμπιακής Εβδομάδας, συναντήθηκαν διαδικτυακά  με την Γαλλίδα πρωταθλήτρια του BMX – Ποδήλατου  motocross, Magalie Pottier. Οι μαθητές/τριες, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν όλες τις πτυχές της ζωής ενός επαγγελματία αθλητή, η Magalie Pottier μοιράστηκε μαζί τους τα μυστικά του αθλήματος της και τις πιο σημαντικές στιγμές της καριέρα της και  μίλησε στους μαθητές/τριες, για τις αξίες που πρεσβεύει ο αθλητισμός και ο Ολυμπισμός, αξίες που καθημερινά βλέπουμε στη ζωή μας δίνοντας τους, ένα πολύ δυνατό μήνυμα αξιών.

Η 2η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα που διοργανώθηκε από τις 31 Ιανουαρίου ως τις 4 Φεβρουαρίου 2022, από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία (ΕΘΝ.Ο.Α.) σε συνεργασία με την Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία .

Η γαλλική γλώσσα, ως επίσημη γλώσσα των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν στο επίκεντρο του προγράμματος και όλες οι παρουσιάσεις πραγματοποιήθηκαν και στις δύο γλώσσες.

Τέλος, η εβδομάδα αυτή αποτελεί μία μοναδική ευκαιρία κινητοποίησης μίας συλλογικής δυναμικής με επίκεντρο τη Γαλλοφωνία και με πρωταγωνιστές τους αθλητές, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των δύο χωρών.

Φεβρουάριος 2022