Ο GDPR και οι 40 κλέφτες – Ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα στην ψηφιακή εποχή

Ιαν 202228

Ο GDPR ΚΑΙ ΟΙ 40 ΚΛΕΦΤΕΣ / ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ , ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΑΝΘΗ6.3.images

Σήμερα Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022, ώρα 12:00 – 13.15, οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, συμμετείχαν στο διαδικτυακό διαδραστικό εργαστήριο «Ο GDPR και οι 40 κλέφτες: Ιδιωτικότητα και προσωπικά δεδομένα στην ψηφιακή εποχή». Με χιούμορ και φαντασία με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο οι μαθητές ασχολήθηκαν με θέματα σχετικά με τον Ευρωπαϊκό Γενικό Κανονισμό Προστασίας Δεδομένων (γνωστό ως GDPR) και τα θεμελιώδη δικαιώματα και ελευθερίες που αυτός διασφαλίζει για όλους τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Βασικός στόχος του εργαστηρίου ήταν να αποτελέσει τροφή για (δημιουργική) σκέψη, καθώς και να προσφέρει μια όμορφη ψυχαγωγική βιωματική εμπειρία στους μαθητές μας.

Η 28η Ιανουαρίου έχει θεσπιστεί ως Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των Προσωπικών Δεδομένων, με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και είναι αφιερωμένη στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σχετικά με την ιδιωτικότητα και τα προσωπικά δεδομένα.

Το εργαστήριο ήταν βασισμένο στο κόμικ του Δημήτρη Γραμμένου και της Ανθής Στρατάκη «Ο GDPR και οι 40 κλέφτες», το οποίο κέρδισε το Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων των Λογοτεχνικών Βραβείων Αναγνώστη 2021. Το εργαστήριο υλοποιήθηκε από τον Δημήτρη Γραμμένο, Κύριο Ερευνητή του Ινστιτούτου Πληροφορικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας (ΙΤΕ) και την Ανθή Στρατάκη, Υπεύθυνη Προστασίας Δεδομένων του ΙΤΕ και διοργανώθηκε στο πλαίσιο του Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας σε συνεργασία με τον Σύλλογο ΨηφιΔα και το Ινστιτούτο Πληροφορικής του ΙΤΕ.

Ιανουάριος 2022

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.