Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Σχολείο μας!!! Erasmus+

Δεκ 202114

11 21312

Τα Χριστούγεννα είναι αγάπη, ελπίδα, χαρά, συναίσθημα, η αγαπημένη γιορτή των παιδιών…..και στο σχολείο μας γιορτάσαμε με έναν διαφορετικό τρόπο. Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ «Préservation de la Planète, Développement Durable et Écocitoyenneté» στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας, συναντηθήκαμε διαδικτυακά  με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων εταίρων. Αφορμή για την διαδικτυακή αυτή συνάντηση ήταν βέβαια τα Χριστούγεννα αλλά και η ανάγκη να συνομιλήσουμε, να ανταλλάξουμε ευχές να μοιραστούμε λίγη από τη μαγεία των ημερών και να τραγουδήσουμε όλοι μαζί, δίνοντας ο καθένας ένα κομμάτι από την κουλτούρα, την ταυτότητα και την χριστουγεννιάτικη παράδοση της χώρας του. Χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα στα Γαλλικά, Αγγλικά, Ελληνικά, Ιταλικά, Ισπανικά και Βάσκικα, ακούστηκαν σε αυτή τη διαφορετική γιορτή, δίνοντας ταυτόχρονα ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαιδευτική πραγματικότητα της σχολικής μας μονάδας αλλά και αναδεικνύοντας το πολυπολιτισμικό περιβάλλον που καλούνται να ζήσουν οι μαθητές μας. Τόσο μακριά αλλά ταυτόχρονα… τόσο κοντά!!! Η τεχνολογία μας έδωσε την ευκαιρία για αξέχαστες και μοναδικές εμπειρίες!!!

Τις προηγούμενες ημέρες και ενώ προετοιμαζόμασταν για αυτή τη όμορφη χριστουγεννιάτικη γιορτή, τα παιδιά έφτιαξαν με πολύ φαντασία και δημιουργικότητα, χριστουγεννιάτικες κάρτες που στείλαμε στα σχολεία εταίρους. (Ecole primaire publique Mouguerre-Bourg, της Γαλλίας, Ecole Elementairy De La Jaille (Γουαδελούπη – Γαλλία), Ceip Tostόn (Ισπανία – Κανάρια νησιά) και το Istituto Comprensivo «Giuseppe Lombardo Radice»- Siracusa (Ιταλία – Συρακούσες).

41 36

3 2