«Imagine a world with love» – Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021

Οκτ 202112

Με σύνθημα «Imagine a world with love… Φανταστείτε έναν κόσμο με αγάπη» στο σχολείο μας υλοποιήσαμε δράσεις για τα 20 χρόνια εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Αναζητήσαμε μαζί με τα παιδιά πώς λέγεται η αγάπη, ο σεβασμός και η φιλία, σε όσες περισσότερες Ευρωπαϊκές γλώσσες μπορούσαμε, και  αποτυπώσαμε την ευρωπαϊκή, γλωσσική και πολιτιστική διαφορετικότητα με εικαστικές δημιουργίες.

Η  Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών,  που γιορτάζεται στις 26 Σεπτεμβρίου και οργανώνεται με την συνεργασία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καταφέρνει κάθε χρόνο να ενώσει εκατομμύρια ανθρώπους από 45 χώρες. Μέσα από διάφορες δραστηριότητες γιορτάζεται η γλωσσική πολυμορφία στην Ευρώπη και προάγεται η εκμάθηση γλωσσών.

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών: Δραστηριότητες εορτασμού στα σχολεία | Alfavita

Οκτώβριος 2021