Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ Καλαθοσφαίρισης 3Χ3

Νοέ 201929

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν σε Αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΊΑΣ Καλαθοσφαίρισης 3Χ3, στο κλειστό γήπεδο Ιτέας. Στους αγώνες καλαθοσφαίρισης συμμετείχαν και οι μαθητές των αντίστοιχων τάξεων των  Δημοτικών Σχολείων Γαλαξιδίου και Κίρρας.  Την ευθύνη της διοργάνωσης της εξαιρετικής αυτής δράσης είχε  η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας και η Υπεύθυνη Φυσικής Αγωγής και Σχολικού Αθλητισμού. Οι ομάδες που σχηματίστηκαν ήταν μεικτές και αποτελούνταν από μαθητές και των τριών σχολείων. Ο κάθε αγώνας είχε διάρκεια δέκα λεπτών και αφού έπαιξαν όλοι οι μαθητές στο τέλος πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός τρίποντων. Η δράση αυτή είχε τον χαρακτήρα γιορτής, χωρίς το άγχος της νίκης, με σκοπό την χαρά της συμμετοχής, της συνεργασίας και του ομαδικού πνεύματος, ιδεώδη που καλλιεργεί ο αθλητισμός. Οι μικροί μαθητές επέστρεψαν ενθουσιασμένοι στο σχολείο και περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη φορά που θα συμμετέχουν με μαθητές άλλων σχολείων σε ανάλογη δραστηριότητα.

Νοέμβριος 2019