Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Παύλιανη – ΚΠΕ ΣΤΥΛΙΔΑΣ

Οκτ 201918

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων της σχολικής μας μονάδας, στην Παύλιανη.  Συμμετείχαν στο πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπ/σης  του   ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης : «Από την υδροκίνηση μιας άλλης εποχής… στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας». Στο Κέντρο Ενημέρωσης του Φορέα  Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού της Οίτης στην Παύλιανη, οι μαθητές αρχικά παρακολούθησαν την εξαιρετική παρουσίαση των υπεύθυνων του ΚΠΕ και ενημερώθηκαν για τον  τρόπο λειτουργίας των προβιομηχανικών υδροκίνητων κατασκευών και της αξίας αυτών  για την εποχή τους, για τις ανανεώσιμες πηγές , για το νερό ως ανανεώσιμος ή δυνητικά ανανεώσιμος φυσικός πόρος,  για τους φυσικούς πόρους γενικότερα, και τα περιβαλλοντικά οφέλη από την σωστή διαχείρισή τους.

Στη συνέχεια ενημερώθηκαν για το οικοσύστημα και το δασικό περιβάλλον της Οίτης και διασκέδασαν μαθαίνοντας με διαδραστικά παιχνίδια. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με επίσκεψη στο Πάρκο αναψυχής και Περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης της Παύλιανης  όπου τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με υδροκίνητες προβιομηχανικές κατασκευές (νεροπρίονο, νερόμυλος, μαντάνι και νεροτριβή)  και είδαν το τρόπο λειτουργίας τους. Ακολούθησαν δραστηριότητες πεδίου κατά μήκος κατά μήκος των πηγών του Ασωπού ποταμού.  Το φυσικό αυτό πάρκο αναψυχής με τα διαμορφωμένα υπαίθρια παιχνίδια και τις πρωτότυπες κατασκευές αποτελεί άριστο μέσο γνωριμίας με το φυσικό περιβάλλον της Οίτης και τη φύση γενικότερα, συμβάλλοντας στη συνειδητοποίηση της ανάγκης προστασίας της. Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του ΚΠΕ Στυλίδας  για την εξαιρετική και υλοποίηση του προγράμματος.

Οκτώβριος 2019