Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε  ότι  σύμφωνα  με  την  υπουργική  απόφαση, ΦΕΚ 6014 / 31-12-2018 του ΥΠΠΕΘ, το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση «Βιβλία στο σχολείο» και τα βιβλία  των μαθητών μας θα παραμένουν στο σχολείο τουλάχιστον δύο Σαββατοκύριακα κάθε μήνα. Οι εκπαιδευτικοί δεν θα αναθέτουν εργασίες ή γραπτές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά τα σαββατοκύριακα αυτά, διαμορφώνοντας ανάλογα το πρόγραμμα της τάξης τους.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών.

Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων τα Σαββατοκύριακα που τα βιβλία παραμένουν στο σχολείο  θα είναι τα παρακάτω:

Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου                Παρασκευή 11 και Πέμπτη 24  Οκτωβρίου
Παρασκευή 8 και Παρασκευή 22 Νοεμβρίου Παρασκευή 6 και Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου
Παρασκευή 17 και Παρασκευή 31 Ιανουαρίου Παρασκευή 14 και Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου
Παρασκευή 13 και Παρασκευή 20 Μαρτίου Παρασκευή 3 Απριλίου
Παρασκευή 8 και Παρασκευή 22 Μαΐου Παρασκευή 5 Ιουνίου

Για οποιαδήποτε απορία επικοινωνείτε με  την/ον  υπεύθυνη/ο  εκπ/κό της τάξης.