Εβδομάδα Εθελοντισμού «Let’s do it Greece» Απρίλιος 2019

Απρ 201917

Στο πλαίσιο της  Πανελλήνιας Eβδομάδας Eθελοντισμού που πραγματοποιήθηκε στη σχολική μας μονάδα  7-17 Απριλίου με σύνθημα «Γίνε η αλλαγή που περιμένεις!!!»,  καλλωπίσαμε το Σχολείο μας. Ζωγραφίσαμε στον τοίχο, φυτέψαμε λουλούδια στα παρτέρια μας και  στον κήπο μας, ζωγραφίσαμε τις γλάστρες μας και μεταφυτέψαμε τα φυτά μας και τέλος καθαρίσαμε το σχολείο και τη γειτονιά μας. Η σχολική μας μονάδα πραγματοποιεί δράσεις για έκτη συνεχόμενη χρονιά συμμετέχοντας στην πανελλήνια αυτή εκστρατεία εθελοντισμού που διοργανώνει η ομάδα του «Let’s do it Greece».

Κατά την διάρκεια της εθελοντικής εβδομάδας «Let’s do it Greece» πραγματοποιούνται δράσεις (ομιλίες, βιωματικά, διαδραστικά/ δημιουργικά παιχνίδια, δενδροφυτεύσεις κ.α.) σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και από φορείς και συλλόγους σε όλη την Ελλάδα. Στόχος αυτής της πρωτοβουλίας είναι η ευαισθητοποίηση μικρών και μεγάλων για την ιδέα και το πνεύμα του εθελοντισμού. Πιο συγκεκριμένα,είναι μια προσπάθεια ανάδειξης της σημασίας του μέσα από τις διάφορες πτυχές του, τις μορφές που παίρνει ή που του δίνουμε εμείς από τις εκάστοτε δράσεις και την προσφορά μας, αλλά και του οφέλους που αποκομίζει ο καθένας μας αρκεί να αποτελέσει γι’ αυτόν στάση ζωής.

Απρίλιος 2019

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.