Αποχαιρετώντας τα «Βιβλία σε ρόδες»

Μαρ 201913

Σήμερα αποχαιρετίσαμε το σάκο με τα Βιβλία σε ρόδες. Ο σάκος που ήρθε στο σχολείο μας είχε  θέμα τα ζώα . Ζώα άγρια, ζώα κατοικίδια και ζώα της φαντασίας μας!!! Ένας σάκος γεμάτος ζώα, έδωσε την ευκαιρία για  ένα όμορφο και συναρπαστικό ταξίδι στους μαθητές των Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄ τάξεων. Τα βιβλία για πέντε εβδομάδες μας συντρόφεψαν στην τάξη μας, στο διάλειμμα, στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας στα σπίτια μας και εμπλούτισαν με τον καλύτερο τρόπο τις αντίστοιχες ενότητες στη Μελέτη Περιβάλλοντος. Άλλωστε, η θεματική αυτή είναι από τις πιο αγαπημένες των παιδιών. Στα βιβλία με τα κατοικίδια ζώα, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία, μέσα από σύντομες ιστορίες και ελκυστικές εικονογραφήσεις, να γνωρίσουν καλύτερα τους μικρούς τους φίλους.

Για τους μεγαλύτερους αναγνώστες, στην ενότητα αυτή περιλαμβάνονται και κλασικά της παιδικής λογοτεχνίας όπως Ο Μάγκας της Π.Σ.Δέλτα.

Στην ενότητα Άγρια ζώα τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να επιλέξουν από βιβλία γνώσεων, άτλαντες αλλά και βιβλία μυθοπλασίας, για να γνωρίσουν την άγρια πανίδα, ελληνική και παγκόσμια. Στην ενότητα αυτή περιλαμβάνονται βιβλία που καλύπτουν τα προϊστορικά ζώα, τα ζώα της Αφρικανικής σαβάνας που τόσο εντυπωσιάζουν, τα απειλούμενα είδη της χώρας μας, και άλλα που αναφέρονται στη σημασία της βιοποικιλότητας, όπως προκύπτει από τη ζωή και το έργο του μεγάλου μελετητή της φύσης, Κάρολου Δαρβίνου. Μία ακόμη διάσταση, στην ενότητα αυτή, έδωσαν και οι μύθοι του Αισώπου, που ξεχωρίζουν χαρακτηριστικά των ζώων για να σχολιάσουν ανθρώπινες συμπεριφορές.

Μια χωριστή ενότητα του σάκου αποτελούν τα βιβλία που μιλούν για τα φανταστικά ζώα. Από τα τέρατα της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας έως τους δράκους και τα φανταστικά πλάσματα που κατοικούν στα έργα της σύγχρονης λογοτεχνίας, τα ζώα έδωσαν μορφή σε ανεξήγητες δυνάμεις, σε θεότητες, σε στοιχεία της φύσης. Εδώ τον πρώτο λόγο έχει η φαντασία, τόσο στο κείμενο όσο και στην εικόνα.

Αποχαιρετήσαμε τα  «Βιβλία σε ρόδες» και δώσαμε την υπόσχεση πως το μαγικό μας ταξίδι με τα βιβλία δε θα τελειώσει ποτέ…

Μάρτιος 2019
European Radio Logo