Αποκριάτικη πινιάτα

Μαρ 20197

Στο πλαίσιο της αποκριάτικης γιορτής που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης επέλεξαν έναν διαφορετικό τρόπο  για να μοιράσουν γλυκίσματα σε όλα  παιδιά του σχολείου. Έφτιαξαν λοιπόν μια αποκριάτικη πινιάτα σε σχήμα κλόουν και τη γέμισαν με σοκολάτες, καραμέλες ,σερπαντίνες και χαρτοπόλεμο. Η διαδικασία ήταν αρκετά χρονοβόρα και για την κατασκευή της δουλέψαμε μια ολόκληρη εβδομάδα.

Τα παιδιά το διασκέδασαν τόσο κατά τη διάρκεια κατασκευής της όσο και την ώρα που απόλαυσαν τα γλυκά!!!!

Τι είναι όμως η πινιάτα;

Η Πινιάτα (Piñata) είναι χάρτινη χειροποίητη κατασκευή τυλιγμένη με χρωματιστό χαρτί και γεμισμένη με γλυκίσματα, σοκολάτες, καραμέλες κ.ά., η οποία πήρε το όνομά της από την ιταλική λέξη «piniata» που σημαίνει εύθραυστο δοχείο. Την πινιάτα, παραδοσιακά τη δένουν με σχοινί από κάποιο δέντρο, τη χτυπάνε και την σπάνε με ρόπαλο ή ραβδί έχοντας δεμένα τα μάτια τους. Πιστεύεται, ότι η καταγωγή της πινιάτας προέρχεται από την Κίνα και με τα χρόνια διαδόθηκε και σε άλλες χώρες όπως Μεξικό, Ισπανία, Λατινική Αμερική κ.ά.

Παρακάτω σας παραθέτουμε στιγμιότυπα από την προετοιμασία της πινιάτας-κλόουν και το παιχνίδι!

Μάρτιος 2019