Γλυκές ευχές στο Στρασβούργο…..

Ιαν 201915

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης στέλνουν με το δικό τους τρόπο τις ευχές τους στους συμμαθητές τους στο Στρασβούργο, στο πλαίσιο της συνεργασίας τους στο e-twinning έργο: «Μια βιώσιμη πόλη». Μελέτησαν τη συνταγή στα γαλλικά και  έφτιαξαν ένα κλασικό ελληνικό γλυκό για να το συστήσουν στους φίλους τους στο Στρασβούργο. Έφτιαξαν κουραμπιέδες με αμύγδαλα, προϊόν της ορεινής περιοχής της Δεσφίνας.

Το σχολείο μας συμμετέχει σε έργο e-twinning με τίτλο  «Ma ville durable» (Η βιώσιμη πόλη μου).

Πρόκειται για ένα διαθεματικό έργο στο οποίο οι μαθητές μέσα από ποικίλες δραστηριότητες θα παρουσιάσουν την πόλη τους και θα αναδείξουν τα στοιχεία εκείνα που την κάνουν βιώσιμη.  Η γλώσσα επικοινωνίας και εργασίας θα είναι η γαλλική έτσι ώστε οι μαθητές να αποκτήσουν επίγνωση της δυνατότητας επικοινωνίας στη γαλλική γλώσσα και να ενδυναμώσουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους σε αυτήν. Στο πρόγραμμα συνεργαζόμαστε με τα σχολεία  Collège Martin Schongauer, Ostwald Γαλλία , 7o Δημοτικό Σχολείο Καματερού  και το 3ο Δημοτικό  Σχολείο Ιτέας.

Ιανουάριος 2019

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.