Συγκέντρωση τροφίμων & ειδών πρώτης ανάγκης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο

Δεκ 201818

Ο Σύλλογος  Διδασκόντων σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, αποφάσισε να συγκεντρώσει είδη διατροφής και πρώτης ανάγκης για το «Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Δελφών».

Παρακαλείται όποιος επιθυμεί να συμβάλει  στη προσπάθειά μας αυτή.

Η συγκέντρωση των ειδών θα γίνει τη Τετάρτη 19, Πέμπτη 20 και Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου, στο χώρο του Σχολείου.

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων.

ΤΡΟΦΙΜΑ & ΕΙΔΗ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΠΡΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

• Συσκευασμένα είδη τροφίμων μακράς διάρκειας: γάλα εβαπορέ, λάδι, ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, αλεύρι, σάλτσα τομάτας, πουρές κ.ά.
  • Είδη πρωινού: γάλα, κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί κ. ά.
  • Προϊόντα καθαρισμού: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικό, απορρυπαντικό ρούχων, χλωρίνη κ.ά.
  • Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες
  • Χαρτικά: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας

Δεκέμβριος 2018

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.