Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Δελφών – ΚΠΕ Άμφισσας

Νοέ 20186

Οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων συμμετείχαν στο πρόγραμμα του  ΚΠΕ Άμφισσας «Γεωπεριβαλλοντικά Γεωμυθολογικά αρχαία μονοπάτια στη Φωκίδα» που υλοποιήθηκε στο Μουσείο και στον Αρχαιολογικό χώρο των Δελφών. Πρώτος μας σταθμός το  Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών    όπου οι μαθητές μας με εξαιρετικούς ξεναγούς τους υπεύθυνους του ΚΠΕ, περιηγήθηκαν σε όλους τους χώρους του μουσείου αντικρίζοντας ό,τι έχει σωθεί

από το πλήθος των αναθημάτων, όπως χάλκινα σκεύη, ειδώλια, αγάλματα, αρχιτεκτονικά γλυπτά των ναών και των θησαυρών, έργα μικροτεχνίας από πολύτιμα υλικά (χρυσό, ασήμι, ελεφαντόδοτο) που κοσμούσαν το Δελφικό Ιερό. Στη συνέχεια  επισκεφτήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο όπου υλοποιήθηκε το δεύτερο μέρος του προγράμματος. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής σταθήκαμε και μελετήσαμε  τα σημαντικότερα μνημεία όπως τον ναό του Απόλλωνα,  το αρχαίο θέατρο, τον θησαυρό των Αθηναίων κ.ά. Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους του ΚΠΕ Άμφισσας κ. Πανάγου Αθανάσιο και κ. Κώττη Γεώργιο για την εξαιρετική οργάνωση, παρουσίαση και υλοποίηση του προγράμματος.

Νοέμβριος 2018