«Πνοές Ανέμων» – Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας

Νοέ 20181

Οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στο διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πνοές Ανέμων» που υλοποιήθηκε στον αρχαιολογικό χώρο της Κίρρας, στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης Περιβάλλον & Πολιτισμός 2018 της Διεύθυνσης Μουσείων του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού σε συνεργασία με τη Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδος.

Πρόκειται για ένα από μια σειρά  σειρά εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία αρμοδιότητάς της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φωκίδας. Κεντρικό θέμα του προγράμματος που συμμετείχαν οι μαθητές μας ήταν ο αέρας. Οι μικροί μαθητές  ενημερώθηκαν για τη σημασία του αέρα, την κίνηση των ανέμων και την επίδρασή τους στον ανθρώπινο βίο και την καθημερινή ζωή ήδη από την αρχαιότητα, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα την ανάγκη  του σύγχρονου πολιτισμού στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Μαρία Βασιλείου και την κ. Λένα Σπηλιωτοπούλου, αρχαιολόγους της Εφορείας Αρχαιοτήτων Φωκίδας για την για την εξαιρετική οργάνωση, παρουσίαση και υλοποίηση του προγράμματος.

Νοέμβριος 2018