Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Μεσολογγίου

Ιούν 20188

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Μεσολογγίου, πραγματοποίησαν οι μαθητές των Α΄,Β΄,Γ΄, και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας στο πλαίσιο των  προγραμμάτων: «Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου» και «Της λίμνης το νερό της θάλασσας το αλάτι, λιμνοθάλασσας παλάτι». Μαθητές και εκπαιδευτικοί ξεναγηθήκαμε στη λιμνοθάλασσα της Κλείσοβας, στις Αλυκές της Τουρλίδας, στο Διβάρι της Κλείσοβας και στον Κήπο των Ηρώων στο Μεσολόγγι. Ευχαριστούμε πολύ την Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Μεσολογγίου και συγκεκριμένα κ. Όλγα Γιαννακογεώργου, την  κ. Βασιλική Φράγκου και την κ.  Δήμητρα Περδίκη, για την άριστη φιλοξενία, τη συναρπαστική ξενάγηση και την υπέροχη παρουσίαση. Ποιο συγκεκριμένα το πρόγραμμα περιελάμβανε:

Υποδοχή – Ενημέρωση μαθητών/εκπαιδευτικών

Σε διάλογο με τους μαθητές αναδεικνύονται συνοπτικά τα κυριότερα χαρακτηριστικά του φυσικού και δομημένου περιβάλλοντος της περιοχής του Μεσολογγίου και επισημαίνεται η ανάγκη προστασίας τους.

Θεωρητική προσέγγιση του προγράμματος

Μέσα από την αφήγηση ενός παραμυθιού για τη λιμνοθάλασσα και με τη χρήση πολλαπλών εποπτικών μέσων (βιντεοπροντζέκτορα, μουσικών οργάνων, κλπ), ασκώντας την παρατηρητικότητα των παιδιών στις εικόνες και με τη μέθοδο των ερωταπαντήσεων και του διαλόγου γίνεται η πρώτη γνωριμία με τη λιμνοθάλασσα και τον υγρότοπο.

Βιωματική προσέγγιση του προγράμματος

Μετάβαση της ομάδας στη λιμνοθάλασσα της Κλείσοβας σε απόσταση πέντε λεπτών από το ΚΠΕ.

1η στάση: Αλυκές Τουρλίδας

Πεζοπορική διαδρομή στη λ/σα, όπου οι μαθητές:

• Μέσα από ένα ομαδικό παιχνίδι προσέγγισαν βιωματικά το χώρο μέσω των αισθήσεων
  • Γνώρισαν από  κοντά τη λιμνοθάλασσα (φυσικά χαρακτηριστικά, ήχοι, χρώματα, μυρουδιές, χλωρίδα, πανίδα)
  • Παρατήρησαν με τηλεσκόπια την ορνιθοπανίδα
  • Είδαν αργυροπελεκάνους, φλαμίγκο
  • Αναγνώρισαν γιατί η λιμνοθάλασσα είναι σπουδαίο καταφύγιο για τόσα πολλά είδη πουλιών

2η στάση: Διβάρι της Κλείσοβας

Όπου οι μαθητές:

• Είδαν τις παραδοσιακές καλύβες των ψαράδων και τις γαΐτες,
  • Παρατήρησαν και ανακάλυψαν τις ανθρώπινες παρεμβάσεις στη λ/σα

Κήπος των Ηρώων στο Μεσολόγγι

Ιούνιος 2018

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.