Εξετάσεις για δίπλωμα ποδηλάτου στο σχολείο μας…..

Ιούν 20183

Σήμερα στο σχολείο μας οι μαθητές των Α΄,Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων παρακολούθησαν ένα διαφορετικό μάθημα….. ένα μάθημα Κυκλοφοριακής Αγωγής. Το πρόγραμμα που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τη Τροχαία Ιτέας  είχε σκοπό την ενημέρωση, εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση των μαθητών του σχολείου μας σε θέματα οδικής ασφάλειας, και ασφαλούς οδικής συμπεριφοράς.

Ο Διοικητής του Αστυνομικού Ιτέας κ. Ταλαμάγκας Χρήστος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας και με διαδραστικό – βιωματικό τρόπο   ενημέρωσε  τους μαθητές μας για τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς δίνοντας έμφαση στο ζήτημα της ασφάλειας τους ως πεζοί, ως επιβάτες Ι.Χ., ως ποδηλάτες και ως χρήστες των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς. Στη συνέχεια οι μαθητές μας εφάρμοσαν στη πράξη όσα έμαθαν στο προαύλιο του σχολείου με τα ποδήλατά τους όπου είχαμε σχεδιάσει (με κώνους, ταινίες κτλ) δρόμους με διασταυρώσεις, διαβάσεις, στροφές, φανάρια και σήματα και οι μαθητές μας έδωσαν “Εξετάσεις για Δίπλωμα Ποδηλάτου”Ευχαριστούμε θερμά τον Διοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Ιτέας  κ. Ταλαμάγκα Χρήστο για την εξαιρετική οργάνωση, παρουσίαση και υλοποίηση του προγράμματος.

.

Ιούνιος 2018

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη