Οι μαθητές των Γ΄ και Δ΄ τάξεων υλοποιούν τη φετινή σχολική χρονιά το πρόγραμμα «Γνωρίζω τον τόπο μου μέσα από τους ανθρώπους του». Το πρόγραμμα βασίζεται στη βιωματική μάθηση, οργανώνεται με τη μέθοδο project και στόχο έχει να γνωρίσουν οι μαθητές το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον του τόπου μας. Στο πλαίσιο του προγράμματος αποφάσισαν να επισκεφτούν τους ΄΄χώρους συνάντησης της κοινότητας΄΄ και να μάθουν γι΄ αυτούς. Επισκέφτηκαν την εκκλησία της γειτονιάς μας, τον Ιερό ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ξεναγήθηκαν και συνομίλησαν με τον ιερέα του ναού, πατέρα Πρόδρομο. Στη συνέχεια οι μαθητές  επισκέφτηκαν την κεντρική πλατεία του χωριού και χωρισμένοι σε ομάδες πήραν συνέντευξη από τους ηλικιωμένους θαμώνες.