Το Σχολείο μας

Το αρχικό σχολείο ιδρύθηκε το 1870, ανεγέρθη με χρήματα του δημοσίου και του κληροδοτήματος Συγγρού και λειτούργησε ως δημόσιο από την αρχή. Στη συνέχεια κατεδαφίστηκε και ανεγέρθη νέο κτίριο  το  1935, με δύο αίθουσες διδασκαλίας, ένα γραφείο και αυλή. Το 1971 κατεδαφίστηκε το παλιό κτίριο και κατασκευάστηκε στην ίδια θέση το νέο σχολειό. Το 2004-2005 ανακαινίσθηκε και εκ τότε λειτουργεί αποτελούμενο από έξι αίθουσες διδασκαλίας, μια αίθουσα πληροφορικής , βιβλιοθήκη και γραφείο εκπαιδευτικών. Το σχολείο λειτουργεί ως πενταθέσιο και  ο αριθμός των μαθητών που φοιτούν σε αυτό είναι 43.

Το όραμά μας είναι ένα σχολείο σύγχρονο, ελκυστικό και εξωστρεφές. Πιο συγκεκριμένα στόχος μας είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη των μαθητών, η προαγωγή ουσιαστικών ανθρώπινων σχέσεων και η προετοιμασία της ένταξης ενεργών πολιτών στην κοινωνία. Διαρκές μέλημά μας είναι η σωματική και συναισθηματική ασφάλεια του κάθε μαθητή όπως και η καλλιέργεια του αυτοσεβασμού, της ειλικρίνειας της ευγένειας, της αλληλεγγύης και της συλλογικότητας.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από τον παρακάτω σύνδεσμο :