![IMG 20230326 194557](https://blogs.sch.gr/dimdaf/files/2023/03/IMG_20230326_194557-150x150.jpg?x92732)
Σήμερα έλαβαν χώρα οι καθιερωμένες εορταστικές εκδηλώσεις για τη διπλή εορτή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και της επετείου της Επανάστασης του 1821. Αρχικά σύσσωμη η μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα του Δαφνίου μετέβη στην Εκκλησία του Αγίου Γεωργίου για τον καθιερωμένο εκκλησιασμό. Στον ναό εκφωνήθηκε και ο πανηγυρικός λόγος από την εκπαιδευτικό, Ελένη Σακελλαράκου. Εν συνεχεία, ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο από τις τοπικές αρχές, το Δημοτικό Σχολείο και το Νηπιαγωγείο του χωριού μας. Έπειτα έλαβε χώρα η μαθητική παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του Δαφνίου, υπό τα χειροκροτήματα και τις επευφημίες των παρισταμένων. Τέλος, ακολούθησε γλέντι με παραδοσιακούς χορούς στην κεντρική πλατεία του χωριού μας.
Χρόνια Πολλά!!!