Οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας

BANNER-974-350

small

Η ΣΤ2 τάξη φέτος εκπροσώπησε με μεγάλη επιτυχία το σχολείο μας στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής Κενρικής Μακεδονίας, που διεξήχθη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ.  Οι μαθητές δημιούργησαν ψηφιακό project με τίτλο “Μαθαίνοντας με τον Κινηματογράφο: Διαδραστικά Projects με το Mozilla Popcorn Maker” υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού ΠΕ06 κου Γιώργου Δημητριάδη, στα πλαίσια του μαθήματος της Αγγλικής Γλώσσας.  Το project  παρουσίαστηκε αρχικά από τους μαθητές στο Προσυνέδριο Δυτικής Θεσσαλονίκης στις 4 Απριλίου 2013, έλαβε ιδιαίτερα θετικά σχόλια, και εγκρίθηκε από την οργανωτική επιτροπή για παρουσίαση στο Κεντρικό Συνέδριο στις 25 Απριλίου 2013.

Οι μαθητές χρησιμοποίησαν έτοιμο απόσπασμα από την ταινία Shakespeare in Love (1998), πάνω στο οποίο ενσωμάτωσαν στοιχεία από την εποχή και το έργο του William Shakespeare με χρήση της δωρεάν διαδικτυακής εφαρμογής Mozilla Popcorn Maker.  Τα στοιχεία είναι διαδραστικά και αντλούνται από το διαδίκτυο σε πραγματικό χρόνο, μετατρέποντας έτσι το βίντεο σε ένα “ζωντανό” κινηματογραφικό κείμενο με το οποίο ο θεατής μπορεί να αλληλεπιδράσει. Σκοπός του project ήταν, αφενός, να εξοικειωθούν τα παιδιά με τη χρήση νέων τεχνολογιών στην κατασκευή και παρουσίαση εργασιών, με τις οποίες μπορούν να ψυχαγωγούνται και να μαθαίνουν ταυτόχρονα.  Και αφετέρου, να αντιληφθούν τη σημασία που έχει η επαφή με τον πολιτισμό μιας χώρας γενικότερα όσον αφορά στη διδασκαλία ξένων γλωσσών, εν προκειμένω για το μάθημα της Αγγλικής γλώσσας.  Πρακολουθώντας την ταινία και ερευνώντας στον διαδίκτυο για την εποχή του William Shakespeare, τα παιδιά έμαθαν βασικά στοιχεία για το Ελισαβετιανό Θέατρο ως ένα σημαντικό πολιτισμικό κεφάλαιο της Αγγλικής κουλτούρας.  Μπορείτε να βρείτε το project στην δική του ιστοσελίδα, όπου βρίσκεται μόνιμα και είναι πλήρως λειτουργικό.

Η υποστήριξη του δ/ντη του σχολείου κου Κώστα Ψυχλούδη, καθώς και των δασκάλων κου Δημήτρη Μιχαηλίδη (ΣΤ2) και κας Γεωργίας Γεωργίου (ΣΤ1) ήταν ιδιαίτερα σημαντική για την ολοκλήρωση και παρουσίαση του project.  Τα παιδιά που συμμετείχαν, είτε ως εισηγητές είτε ως κοινό, και ο κος Δημητριάδης τους ευχαριστούμε πολύ.

Παρακολουθείστε την παρουσίαση των μαθητών στην Κεντρική Σκηνή του Συνεδρίου:

Φωτογραφίες από το Προσυνέδριο και από το Κεντρικό Συνέδριο:

Και μια λίστα από χρήσιμα σχετικά links:

– Όλες οι παρουσιάσεις του 5ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής στο www.livemedia.gr

– Κεντρική σελίδα 5ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής:

– Περισσότερες πληροφορίες για το Mozilla Popcorn Maker μπορείτε να πάρετε από την επίσημη σελίδα της εφαρμογής.