“Εκπαιδευτική Επίσκεψη των Ε1 και Ε2 τάξεων στο ΤΙΤΑΝ”

Μία μοναδική βιωματική εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν σήμερα, Τετάρτη 31 Οκτωβρίου, οι μαθητές των Ε1΄ και Ε2΄ τάξεων του σχολείου μας στο χώρο του εργοστασίου ΤΙΤΑΝ που φιλοξενεί την έκθεση “Του καιρού τα μυστικά”. Μέσα από πειράματα, προσομοιώσεις και παρουσιάσεις γνωρίσαμε στοιχεία σχετικά με τον καιρό και το κλίμα, εξηγήσαμε πώς δημιουργούνται, πώς μας επηρεάζουν και πώς τελικά μπορούμε να προστατευτούμε. Όργανα( όπως βαρόμετρα, θερμόμετρα, η σφαίρα του Τέσλα, ο δίσκος του Νεύτωνα ), το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η εναλλαγή των εποχών, οι κεραυνοί και τα σύννεφα είναι μερικά από τα θέματα που μας απασχόλησαν. Μία έκθεση που συνδυάζει τη γνώση με το παιχνίδι και αξίζει να επισκεφθούμε όλοι.
ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ:  ΛΙΑΠΑΚΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ Ε1    ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ε2
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Ε1, Ε2. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.