Το όραμά μας…

Το όραμά μας είναι ένα ανοικτό προς την κοινωνία σχολείο, που θα διατηρεί σχέσεις αλληλοσεβασμού, αμοιβαιότητας και συνεργασίας, για να πετύχουμε ό,τι καλύτερο σχετικό με τους πιο σημαντικούς στόχους της εκπαίδευσης. Προσβλέπουμε και επιδιώκουμε στη δημιουργία ελεύθερων, δημοκρατικών, υπεύθυνων και δημιουργικών προσώπων, μέσα από την ανάπτυξη της γνώσης, την καλλιέργεια των συναισθημάτων, την ανάπτυξη δεξιοτήτων και της κοινωνικοποίησης των παιδιών, τόσο για το δικό τους όφελος όσο και για το καλό της οικογένειας, της κοινότητας και γενικότερα της πατρίδας μας.  Το όραμά μας στοχεύει στην επιτυχία και τη δημιουργικότητα των παιδιών, μέσα σε ένα ανθρώπινο και δημοκρατικό σχολείο. Η αγάπη και ο αλληλοσεβασμός κατέχουν κυρίαρχη θέση στην καθημερινή ζωή του σχολείου μας. Οφείλουμε να αντιμετωπίζουμε τα παιδιά με κατανόηση, δικαιοσύνη, ευθυκρισία, σταθερότητα, ισότητα και αμεροληψία. Η ανάπτυξη της πρωτοβουλίας, της αυτοπεποίθησης και της συνεργασίας αποτελούν βασικούς άξονες της προσπάθειάς μας.  Μέσα από το σωστό προγραμματισμό, την εργατικότητα, την εφαρμογή του αναλυτικού προγράμματος, την αξιολόγηση και την ανατροφοδότηση, επιδιώκουμε τη μεγιστοποίηση της και την ανάπτυξη ολοκληρωμένων  προσωπικοτήτων με γνώμονα τις πανανθρώπινες αξίες και ιδανικά, μέσα στην πολυπολιτισμική κοινωνία στην οποία είμαστε υποχρεωμένοι να ζήσουμε.  Η άρτια παιδαγωγική και ακαδημαϊκή κατάρτιση όλων των συναδέλφων, το υψηλό αίσθημα ευθύνης και η εργατικότητα η οποία τους διακατέχει, εγγυώνται μια καρποφόρα και δημιουργική χρονιά, χωρίς άγχος και προβλήματα.  Στην προσπάθεια για υλοποίηση του οράματός μας, προσβλέπουμε στη στενή συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και όλους τους γονείς των παιδιών του σχολείου μας, καθώς και στην υποστήριξη από την Δημοτική αρχή,  καθώς και από όλα τα οργανωμένα σύνολα της κοινότητάς μας.
Ευχαριστούμε όλους θερμά.

• Αν μου πεις κάτι, θα το ξεχάσω.
    Αν μου διδάξεις κάτι, θα το θυμάμαι.
    Αν μου αναθέσεις κάποια ευθύνη, θα μάθω.- Άγνωστος