Ανθρώπινο Σώμα και Διαφορετικότητα

Νοέ 202125

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα το Ανθρώπινο Σώμα, οι μαθητές της Γ’ τάξης αναζήτησαν εικόνες και πληροφορίες στο διαδίκτυο για τον εντοπισμό διαφορών του σώματος κάθε παιδιού σε σχέση με το σώμα άλλων ανθρώπων (μεταξύ αγοριών-κοριτσιών, διαφορετικών ηλικιακών ομάδων, ανθρώπων διαφορετικών εθνικοτήτων, ΑΜΕΑ). Κατόπιν, με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στη διαφορετικότητα που παρουσιάζει το ανθρώπινο σώμα, αναζήθηκαν ιστορίες ζωής-βιογραφίες ανθρώπων που παρά τις διαφορές-ιδιαιτερότητες του σώματός τους, κατάφεραν να διακριθούν σε διάφορους τομείς, όπως του παραολυμπιονίκη της Άρσης Βαρών Παύλου Μάμαλου. Τέλος, έγινε ανάγνωση του παραμυθιού “Η Ζαχαρούπολη”.

Ζαχαρούπολη

από κάτω από: Γ' ΤΑΞΗ, ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανθρώπινο Σώμα και Διαφορετικότητα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.