Σχολική κάρτα για covid-19

Μάι 20216

Αγαπητοί γονείς,

Αρχικά να ευχηθώ σε όλους Χρόνια Πολλά με υγεία.

Τη Δευτέρα 10/5/2021 θα επαναλειτουργήσουν τα δημοτικά σχολεία.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 1825/Β’/5-5-2021 για την προσέλευση στο σχολείο είναι υποχρεωτική η διεξαγωγή ατομικού διαγνωστικού ελέγχου μία φορά την εβδομάδα (κάθε Κυριακή).

Τα self tests μπορείτε να τα προμηθευτείτε με τον ΑΜΚΑ του παιδιού σας από τα φαρμακεία.

Μετά τη διενέργεια του test είστε υποχρεωμένοι να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική πλατφόρμα selftesting.gov.gr και αφού επιλέξετε την κατηγορία ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ COVID-19 θα εισέρθετε στην εφαρμογή χρησιμοποιώντας τους κωδικούς taxisnet. Τη σχολική κάρτα θα πρέπει να την εκτυπώσετε αφού δηλώσετε τα στοιχεία σας και το παιδί θα πρέπει να την προσκομίσει κατά την προσέλευσή του στο σχολείο.  Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης, θα πρέπει χειρόγραφα να αποτυπώσετε σε ένα χαρτί όλα τα στοιχεία της σχολικής κάρτας ( Για τη διευκόλυνσή σας δείτε το επισυναπτόμενο έντυπο το οποίο μπορείτε να αντιγράψετε, έτσι θα εμφανιστεί άλλωστε και η κάρτα στην πλατφόρμα)

ΠΡΟΣΟΧΗ: πάνω στο χειρόγραφο χαρτί θα πρέπει να αναγράφεται τον αριθμό δήλωσης που θα σας έχει εμφανίσει η πλατφόρμα. Σε περίπτωση που το test είναι θετικό, θα πρέπει εντός 24 ωρών να προσέλθετε σε δημόσια δομή (Κέντρο Υγείας ή νοσοκομείο) προκειμένου το παιδί να υποβληθεί σε περαιτέρω εργαστηριακό έλεγχο.

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε με το σχολείο την Πέμπτη 6/5 και την Παρασκευή 7/5 9:00 με 12:00.

Καλή συνέχεια και καλή αντάμωση.

Η διευθύντρια του σχολείου

Μαρινοπούλου Χριστίνα

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική κάρτα για covid-19

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη