8/Θ Δημοτικό Σχολείο Αυλωναρίου Εύβοιας

Ιστότοπος επικοινωνίας με μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς της σχολικής μας κοινότητας

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Μαρ 202327

Πραγματοποιήθηκε σήμερα [6-3-23] Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού,δράση στο προαύλιο του σχολείυ μας ,σε συνεργασία με το Νηπ/γείο Αυλωναρίου που αφορά τον Σχολικό Εκφοβισμό και την Διαφορετικότητα.

Τι είναι Bullying και πως αντιμετωπίζεται;

Τι είναι το Bullying (εκφοβισμός);

To bullying (εκφοβισμός) είναι μία επιθετική συμπεριφορά – σωματική, λεκτική, ψυχολογική ή και κοινωνική – που εκδηλώνεται σκόπιμα, απρόκλητα και επαναλαμβανόμενα, στο σχολείο, στον εργασιακό χώρο, ακόμη και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Σκοπός της είναι η επιβολή, και η πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου στο άτομο (ή ομάδα ατόμων) που την υφίσταται.

Σωματικός εκφοβισμός είναι τα χτυπήματα, τα σπρωξίματα, οι κλωτσιές κλπ. Λεκτικός εκφοβισμός είναι η κοροϊδία, οι διακρίσεις, τα σεξουαλικά σχόλια κοκ. Κοινωνικός εκφοβισμός είναι η διάδοση φημών, η καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, η απομόνωση από την ομάδα κλπ. Επίσης υπάρχει ο εκφοβισμός μέσω διαδικτύου, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο κοκ.

ΕΚΦ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ 1 ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Μάρτιος 2023

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Μεταφράστε την σελίδα

Εδώ θα αναρτηθεί η περιγραφή για το σχολείο, π.χ. την ιστορία του, τους χώρους του, τις υποδομές και τον εξοπλισμό της σχολικής μονάδας.