ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 11-1-2021

Αγαπητά μας παιδιά και αγαπητοί μας γονείς, ευχόμαστε Καλή Χρονιά, με υγεία, ασφάλεια και πρόοδο!

Σας ενημερώνουμε πως με την επανέναρξη των σχολείων και των δια ζώσης μαθημάτων, τη Δευτέρα 11-1-2021, θα πρέπει να είμαστε όλοι μας ιδιαίτερα προσεκτικοί, ώστε να αποφύγουμε το φαινόμενο του συγχρωτισμού, τόσο κατά την έλευση όσο και κατά την αποχώρηση των παιδιών από το Σχολείο. Να υπενθυμίσουμε ότι το πρωί τα παιδιά προσέρχονται στο σχολείο και από τις δύο εισόδους, ενώ το μεσημέρι, οι μικρές τάξεις Α’ και Β’ αποχωρούν από την άνω είσοδο (προς την εκκλησία), και οι τάξεις Γ’-ΣΤ’ από την κάτω είσοδο (προς τη Λεωφόρο). Οι γονείς/κηδεμόνες οφείλουν να αποφεύγουν τον συνωστισμό, τόσο το πρωί, όταν συνοδεύουν τα παιδιά στο σχολείο, όσο και το μεσημέρι, μετά τη λήξη των μαθημάτων. Κατά την ώρα της αποχώρησης, τα τμήματα θα αποχωρούν τμηματικά, για να αποφύγουμε το φαινόμενο του συγχρωτισμού. Στις εισόδους θα παρευρίσκονται οι εκπαιδευτικοί εφημερίας, γι ‘αυτό και παρακαλούμε τους γονείς, να αποφεύγουν με κάθε τρόπο τον συνωστισμό.

Οι γονείς των παιδιών της Α’ και Β’ Τάξης, να παρευρίσκονται πριν από τη 1.10μ.μ.

Το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά, σύμφωνα με το γνωστό ωράριο.

7.00-8.00 π.μ. η Πρωϊνή Ζώνη, 8.15 π.μ.-1.15 μ.μ. ο πρωϊνός κύκλος.

Κανονικά θα λειτουργήσει και το ολοήμερο σχολείο. (1.20 μ.μ.- 4.00 μ.μ.)

Η είσοδος στο σχολείο είναι υποχρεωτική για όλους με μάσκα. Καλό θα είναι στην τσάντα  κάθε παιδιού να υπάρχει και μια  μάσκα εφεδρική.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια, με υγεία και δύναμη!

Η  Διευθύντρια και ο   Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου