3 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ- ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Επιδιώκει την αύξηση του βαθμού ένταξης των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της πολιτικής, κοινωνικής, οικονομικής και πολιτιστικής ζωής. Η αρχική της ονομασία ήταν «Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες» «.

Την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας παρακολούθησαν εκδήλωση αφιερωμένη στην ημέρα ατόμων με αναπηρία.
Το πρόγραμμα ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ένταξης.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου

3η Δεκεμβρίου Ημέρα ΑΜΕΑ
ΕΞΕ – 189472 – 2019 – ΜΗΝΥΜΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ_Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία 03_12_2019 (1)