Ημέρα Παραολυμπιακών Αθλημάτων

Την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019 οργανώνεται βιωματική προσέγγιση, των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας, η οποία είναι αφιερωμένη στα Παραολυμπιακά Αθλήματα, σε συνεργασία και με τη  συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών  του 2ου Ειδικού Δημοτικού Σχολείου της ΕΛΕΠΑΠ. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι μαθητές και οι μαθήτριες  θα πάρουν μέρος σε παραολυμπιακά αθλήματα. Τα αγωνίσματα θα διεξαχθούν στην αυλή του σχολείου.

Η εκδήλωση, αφενός στοχεύει στην ευαισθητοποίηση και εξοικείωση όλων με την διαφορετικότητα, «ανοιχτός ενημερωτικός διάλογος από άτομα με αναπηρία»,  και αφετέρου αποτελεί την ελάχιστη αναγνώριση  στα παιδιά με κινητικές, οπτικές, ακουστικές και διανοητικές δυσκολίες, τα οποία ξεπερνούν τα εμπόδια της καθημερινότητας, αλλά και ταυτόχρονα αγωνίζονται με πάθος για τη ζωή και το δικαίωμα σ’ αυτήν.