4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οι μαθητές των δημοτικών, των γυμνασίων και των λυκείων με αφορμή την 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού θα λάβουν μέρος σε αθλητικές δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν εντός του σχολικού ωραρίου.

«ΑΘΛΟΥΜΑΙ -ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ», είναι το σύνθημα της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες εντός και εκτός των σχολικών μονάδων.

Στο πλαίσιο αυτό το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασβεστοχωρίου έχει προγραμματίσει μια σειρά από αθλοπαιδιές που σκοπό έχουν  τη σωματική άσκηση, την άμιλλα και τη ψυχαγωγία των μαθητών και μαθητριών του, αλλά και  να τους/τις φέρουν σε επαφή με ενδιαφέροντα ομαδικά και ατομικά αθλήματα.

Για την υλοποίηση των παραπάνω αθλοπαιδιών η ΧΑΝ Ασβεστοχωρίου προσφέρει, αφιλοκερδώς, το ειδικευμένο της προπονητικό προσωπικό αλλά και τις εγκαταστάσεις της, ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης να πάρουν μέρος στις εξής αθλητικές δραστηριότητες:

• Βasket με υπεύθυνους τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής και Προπονητές Basket κ. Σερέτη Νίκο και κ. Χαραλαμπίδη Βασίλη
  • Tae Kwon Do με υπεύθυνο τον Ομοσπονδιακό Προπονητή TWD κ. Ουζούνη Γιάννη
  • Volley με υπεύθυνο τον Προπονητή Volley κ. Θεοδόση Άλεξ
  • Μπαλέτο με την κ. Μιχαήλ Ναταλία

Στο προαύλιο του σχολείου μας οι μαθητές και μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης θα γνωρίσουν το Badminton, την αναρρίχηση-καταρρίχηση, την τοξοβολία και το πιγκ πογκ. Τον συντονισμό των παραπάνω αθλητικών δραστηριοτήτων θα έχουν:

• Ο Ομοσπονδιακός Προπονητής Badminton κ. Χαλάτσογλου Ιωάννης
  • Οι καθηγήτριες Φυσικής Αγωγής κ. Διαννή Μαρία και Πασχάλη Μαρίνα, Badminton- Αναρρίχηση-Καταρρίχηση-Πιγκ-Πογκ
  • Οι δάσκαλοι κ. Κουνελάκης Κώστας και κ. Κώστογλου Τάσος, Αναρρίχηση-Καταρρίχηση
  • Ο δάσκαλος κ. Τσελεμπής Γιώργος, Τοξοβολία