ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ 2018-2019

«Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί στηρίζουν την ανακύκλωση!»

Αγαπητοί Γονείς, Μαθητές, Μαθήτριες και Εκπαιδευτικοί,

Σας ενημερώνουμε πως ξεκίνησε ο Σχολικός Διαγωνισμός Ανακύκλωσης στα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση των μαθητών σε ζητήματα σχετικά με την ανακύκλωση.

Τι περιλαμβάνει ο Σχολικός Διαγωνισμός Ανακύκλωσης;

Μαθητές και εκπαιδευτικοί ανακυκλώνουν σε ειδικούς κάδους που τοποθετήθηκαν στα σχολείο. Ξεκινάμε από το σπίτι όπου διαχωρίζουμε τα παρακάτω υλικά και τα φέρνουμε στο σχολείο για ανακύκλωση:

• Χαρτί έντυπο (βιβλία, περιοδικά, τετράδια, εφημερίδες)
  • Αλουμίνιο (μόνο κουτάκια από αναψυκτικά)
  • Μπαταρίες

Αναλυτική λίστα με τα υλικά που φέρνουμε στο σχολείο, μπορείτε να βρείτε παρακάτω.

Όταν γεμίσουν οι κάδοι, τα υλικά συλλέγονται και το σχολείο λαμβάνει πόντους επιβράβευσης ανάλογα με την ποσότητα των υλικών.

Πώς παρακολουθούμε την επίδοση του σχολείου μας;

Οι γονείς μπορούν να παρακολουθούν τις επιδόσεις του σχολείου αλλά και των άλλων σχολείων στον Δήμο Πυλαίας – Χορτιάτη, στην ειδική σελίδα www.followgreen.gr/pilea-hortiatis/school. Στην ίδια σελίδα μπορούν να κάνουν και τη δωρεά πόντων έως και 150 πόντους στο σχολείο της αρεσκείας τους.

Πώς επιβραβεύεται το σχολείο μας;

Στόχος του Δήμου είναι να επιβραβεύσει όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία αυτή, σε όλα θα δοθούν στο τέλος της περιόδου έπαινοι για την συμμετοχή τους. Ενώ στα πρώτα θα δοθούν χρηστικά δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.

Πρωτοβουλία του Δήμου μας

Ο Σχολικός Διαγωνισμός υλοποιείται από τον Δήμο Πυλαίας – Χορτιάτη, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Π/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, τον ΦοΔΣΑ Κεντρικής Μακεδονίας, την ΕΕΑΑ, την ΑΦΗΣ Α.Ε και το πρόγραμμα ανακύκλωσης αλουμινίου Κάθε Κουτί Μετράειστο πλαίσιο της πρωτοβουλίας followgreen.

Η πρωτοβουλία αυτή έχει ως στόχο την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση – ενημέρωση πολιτών για την ανακύκλωση, μέσω της δημοτικής ψηφιακής πλατφόρμας (www.followgreen.gr/pilea-hortiatis) όπου οι κάτοικοι του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν με τη διεύθυνσή τους και να:

1. Επιβραβεύονται με πόντους
  • για την εκπαίδευση και ενημέρωση που λαμβάνουν γύρω από την ανακύκλωση, μέσα από κουίζ, βίντεο και άρθρα που βρίσκουν στην πλατφόρμα
  • με τη δωρεά συγκεκριμένων αγαθών στο κοινωνικό παντοπωλείο
  • με τη δήλωση της ανακύκλωσής τους στους μπλε κάδους συσκευασιών/κώδωνες γυαλιού
  1. Εξαργυρώνουν τους πόντους επιβράβευσης άμεσα σε ειδικές εκπτώσεις-παροχές σε προϊόντα και υπηρεσίες των τοπικώνκαι δημοτικών επιχειρήσεων του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, ή/και με δωρεά στα σχολεία που θα συμμετέχουν στον μαθητικό διαγωνισμό ανακύκλωσης.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.followgreen.gr/pilea-hortiatisή να επικοινωνήσετε στα στοιχεία: – FollowgreenΔήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, 213 0436298, schools@followgreen.gr.

Στους ειδικούς κάδους ανακύκλωσης των σχολείων θα πρέπει να τοποθετούνται μόνο τα υλικά που αναφέρονται παρακάτω. Για την ανακύκλωση άλλων υλικών, θα πρέπει να χρησιμοποιούνται οι κάδοι ανακύκλωσης ή τα λοιπά σημεία ανακύκλωσης που διαθέτει ο Δήμος.

Χαρτί

·         Βιβλία

·         Τετράδια

·         Σχολικά έντυπα

·         Περιοδικά

·         Εφημερίδες

·         Λοιπά έντυπα π.χ. από ΔΕΚΟ

·         Μικρές μη ογκώδεις χάρτινες συσκευασίες

ΟΧΙ: Συσκευασίες τύπου τετραπάκ π.χ. γάλατος, χυμών

Αλουμίνιο

·Κουτάκια αλουμινίου από αναψυκτικά

Τα κουτάκια θα πρέπει να ξεπλένονται (να μην έχουν υπολείμματα από ρόφημα) και να συμπιέζονται.

Μπαταρίες

· Όλα τα είδη φορητών μπαταριών (δηλαδή βάρους περίπου μέχρι 1500 γραμμάρια), είτε είναι πρωτογενείς (μίας χρήσης) είτε δευτερογενείς (επαναφορτιζόμενες).

Ενδεικτικά, μπαταρίες από τις ακόλουθες συσκευές (ραδιόφωνα, παιχνίδια, κινητά, φακούς, ρολόγια, κλπ.).