Στον αέρα η εκδρομή της Στ΄ τάξης

DSCN2479Στον αέρα βρίσκεται η εκδρομή των μαθητών της Στ΄τάξης στη Βουλή των Ελλήνων, καθώς το ταξιδιωτικό γραφείο που την είχε αναλάβει, με ηλεκτρονικό μήνυμα που απέστειλε χθες, μας πληροφόρησε ότι αδυνατεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του. Πρόκειται για το ταξιδιωτικό Γραφείο Travel City που δημιούργησε πρόβλημα και στους μαθητές του Λυκείου Άρτας που είχαν πάει εκδρομή στην Ελβετία.

Το πρακτορείο, που έχει εισπράξει τα 2/3 περίπου των χρημάτων, δεν αναφέρει καθόλου αν θα επιστρέψει τα χρήματα παρά επικαλείται φθηνές δικαιολογίες όπως “Καταβάλαμε υπεράνθρωπες προσπάθειες να ανταποκριθούμε στις υποχρεώσεις μας, δεν κλέψαμε χρήματα, αλλά τα διαθέσαμε για την εξόφληση χρεών…” .

Οι διευθυντές των δύο Σχολείων ενημέρωσαν τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης για το συμβάν και πληροφορήθηκαν ότι 2 ακόμα Σχολεία της Ανατολικής Θεσσαλονίκης έχουν πέσει θύματα του ίδιου Ταξιδιωτικού Γραφείου, το οποίο δεν απαντάει πια στα τηλεφωνήματά μας γιατί έχει αναστείλει τις εργασίες του.

Οι εξελίξεις αυτές έχουν προκαλέσει ανησυχία σε μαθητές και γονείς καθώς δεν γνωρίζουν αν θα πήρουν πίσω τα χρήματα που με τόσο κόπο συγκέντρωσαν για την εκδρομή και αν τελικά θα βρεθεί μια λύση ώστε να πραγματοποιηθεί η επίσκεψη στην Αθήνα.

Καθαριότητα δάσους Κουρί

Στις 27-4-2015, μια ανοιξιάτικη ηλιόλουστη ημέρα, τα σχολεία του Ασβεστοχωρίου, ανεβήκαμε με λεωφορεία του Δήμου στο «δικό μας» δάσος Κουρί. Ο στόχος μας; Να καθαρίσουμε, όσο μπορούσαμε το χώρο από σκουπίδια που άφησαν κάποιοι ανεύθυνοι «φυσιολάτρες».

Ξαμοληθήκαμε, λοιπόν, στις ραχούλες και τις ρεματιές και βρήκαμε κρυμμένους θησαυρούς. Άλλοι με αλλοιωμένα χρώματα, άλλοι σε προχωρημένη αποσύνθεση και άλλοι να στέκουν αγέρωχοι, αναλλοίωτοι μέσα στο χρόνο (πλαστικά). Εγκαταλελειμμένα σκυλόσπιτα με άπειρα σκουπίδια τριγύρω, λάστιχα, φιαλάκια, κόλλες, σκισμένα ρούχα, μαξιλάρια, παπούτσια, κουτιά από σπρέι και λάδια οχημάτων, διάφορα πλαστικά μπουκάλια, πιάτα, σακούλες, σπασμένα γυαλιά, μέχρι και μπαλάκια, του παραδοσιακού για την περιοχή γκολφ, ήταν μερικά από τα αντικείμενα που συλλέξαμε.

Χαρά και ικανοποίηση από τη δουλειά μας, διασκέδαση από το μεταξύ μας χαβαλέ, μα συγχρόνως λύπη γι’ αυτά που βλέπαμε και ντροπή για την κατάντια του πολιτισμού και του ήθους μας, ήταν κάποια απ’ τα συναισθήματα που νιώσαμε.

Μετά την καθαριότητα ακολούθησε χαλάρωση, παιχνίδι στη φύση κι ποδαρόδρομος κατά την επιστροφή μας στο Σχολείο.

Ας ελπίσουμε ότι στην επόμενη εξόρμηση μας στο Κουρί οι σακούλες μας να είναι άδειες….

Το οικολογικό, εθελοντικό, ευαίσθητο Ε2 τμήμα

P1060327 P1060328 P1060340

Συμμετοχή στη δράση “Let’s do it Greece”

Τη Δευτέρα 27 Απριλίου τα Δημοτικά Σχολεία Ασβεστοχωρίου και το 1ο Γυμνάσιο Χορτιάτη, οργάνωσαν και πραγματοποίησαν καθαρισμό στο δάσος Κουρί.

Η εξόρμηση αυτή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Εθελοντικής Δράσης «Let’s Do It Greece 2015» και συμμετείχαν από το Σχολείο μας οι μαθητές/τριες της Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης. Η δράση «Let’s Do It» πραγματοποιείται κάθε χρόνο, και χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Τη δράση μας στήριξε ο Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτης και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων Ασβεστοχωρίου.

DSCN8432 DSCN8420 DSCN8407DSCN8394 P106 P1060349

Ανθοκομική έκθεση

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τους  Συλλόγους Διδασκόντων των Δημοτικών Σχολείων Ασβεστοχωρίου διοργανώνουν την 20η Ανθοκομική Έκθεση.

Η έκθεση θα λειτουργήσει στην αυλή του σχολείου την Κυριακή 26 Απριλίου.

Σας περιμένουμε όλους.

Αφίσα Ανθοκομική 2015

Δράση “Let’s do it Greece”

Lets do it 2015Τα Δημοτικά Σχολεία και το Γυμνάσιο Ασβεστοχωρίου συμμετέχουν φέτος στη δράση «Let’s do it Greece».

Δευτέρα 27 Απριλίου  οι τάξεις Δ΄- Ε΄- Στ΄θα μεταβούν στο δάσος Κουρί και θα καθαρίσουν το χώρο από τα σκουπίδια.

Τη δράση μας στηρίζει ο Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη.

Οι εννοιολογικοί χάρτες της Β΄1 τάξης

Οι μαθητές/τριες της Β΄1 τάξης με τη δασκάλα τους κα Γεωργία Καπλάνη, ετοίμασαν εννοιολογικούς χάρτες, για τα ζώα και τη διατροφή, με το λογισμικό Kidspiration, το οποίο είναι ένα λογισμικό πρόγραμμα εννοιολογικής χαρτογράφησης για τα παιδιά του δημοτικού.

Η εννοιολογική χαρτογράφηση αποτελεί ένα τρόπο αναπαράστασης και
επικοινωνίας της γνώσης με βασικό χαρακτηριστικό την αναπαράσταση των σχέσεων που υπάρχουν ανάμεσα στις έννοιες που δομούν ένα συγκεκριμένο θέμα.

Δείτε ένα δείγμα της δουλειάς των παιδιών της Β΄1 τάξης:

Εικόνα2Εικόνα3 Εικόνα4

Εικόνα5Εικόνα6 Εικόνα1

To 2o Δελτίο ειδήσεων

Κυκλοφόρησε το 2ο Δελτίο Ειδήσεων του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου. Οι μαθητές/τριες Στ΄1 τάξης και ο δάσκαλος τους Κωτσαλίδης Ηρακλής, επιμελήθηκαν το 2ο Δελτίο Ειδήσεων του Asvest.schools.tv με ειδήσεις και νέα από το Σχολείο και το Ασβεστοχώρι. Παρακολουθήστε το!

Δράση «Let’s do it Greece» 2015

Τα Δημοτικά Σχολεία Ασβεστοχωρίου θα συμμετέχουν και φέτος στη δράση «Let’s do it Greece» αναλαμβάνοντας να καθαρίσουν τον χώρο αναψυχής στο δάσος Κουρί.

Το »Let’s do it Greece» αποτελεί μια εθελοντική καμπάνια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης που σκοπεύει να συντονίσει εθελοντικές δράσεις καθαρισμού, εξωραϊσμού και αισθητικής αναβάθμισης σε κάθε γωνιά της χώρας.

date_banner