Επιμορφωτική Συνάντηση Erasmus+ στη Γερμανία

Στην πόλη Bielefeld της Γερμανίας πραγματοποιήθηκε στις 19-22 Μαρτίου η 2η επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ «Global Citizenship steps in Europe», που υλοποιεί το Σχολείο μας.

Θαλάσσιο Περιβάλλον, Ναυτιλία και Επιστήμες

Την έκθεση της HELMEPA «Θαλάσσιο Περιβάλλον, Ναυτιλία και Επιστήμες» στο κολλέγιο Ανατόλια, επισκέφτηκαν σήμερα, Δευτέρα 22 Μαρτίου οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης.

Η «Εκστρατεία Ενημέρωσης της Εκπαιδευτικής Κοινότητας και του Ευρύτερου Κοινού για το Θαλάσσιο Περιβάλλον, τη Ναυτιλία και τις Επιστήμες» της Ελληνικής Ένωσης Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος-HELMEPA, στοχεύει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μαθητών, εκπαιδευτικών και του ευρύτερου κοινού για το θαλάσσιο περιβάλλον και την πληροφόρησή τους για τη ναυτιλία και τις σχετικές με αυτήν και τη θάλασσα επιστήμες.

Η εκστρατεία ξεκίνησε από τη Θεσσαλονίκη και μέχρι το 2017 θα υλοποιηθεί σε 14 πόλεις της Ελλάδας.

DSC06530 DSC06532 DSC06544

Χελιδονίσματα

Xelidonofolia_FDH Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, διοργανώνει τα «Χελιδονίσματα», και προσκαλεί μικρούς και μεγάλους να υποδεχθούν την Άνοιξη και τους προάγγελούς της, τα χελιδόνια, ετοιμάζοντάς τους μια φωλιά!

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 29 Μαρτίου, ώρες 10:00-14:00 στη Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης στον «Κήπο της Μεσογείου» (δίπλα στον Κήπο του Ο. Φωκά), με την υποστήριξη του Δήμου Θεσσαλονίκης

Επισκευάστηκε η μπασκέτα

Μετά από 2,5 χρόνια περίπου και με προσωπική παρέμβαση του Δημάρχου Πυλαίας-Χορτιάτη κ. Ιγνάτιο Καϊτεζίδη, επισκευάστηκε η μπασκέτα του Σχολείου.

Οι μαθητές της Στ΄1 τάξης, είχαν θέσει το θέμα της μπασκέτας κατά την επίσκεψή τους τον Οκτώβριο στο Δήμαρχο, ο οποίος δεσμεύτηκε να μεριμνήσει για την επισκευή της. Μετά από καθυστερήσεις που οφείλονταν σε γραφειοκρατικούς λόγους, αντικαταστάθηκε το ταμπλό της μπασκέτας και έτσι μπορούν να μαθητές να παίζουν μπάσκετ. Μάλιστα σε επιστολή που έστειλαν στο Δήμαρχο, τον προσκάλεσαν σε έναν αγώνα!

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Την Πέμπτη 12 Μαρτίου, το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών για γονείς και εκπαιδευτικούς.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Αγωγή Υγείας μέσω του Σχολείου, της Οικογένειας, της Κοινότητας» από την Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδας.

DSC03437  DSC03445 DSC03441

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Την Πέμπτη 12 Μαρτίου, στις 7 το απόγευμα στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου θα πραγματοποιηθεί Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών.

Το σεμινάριο μπορούν να παρακολουθήσουν όλοι οι γονείς και υλοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος “Αγωγή Υγείας μέσω του Σχολείου, της Οικογένειας, της Κοινότητας” από την Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδας.

Πρώτες Βοήθειες Αφίσα