Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών  Home - Mozilla Firefox_2014-09-27_23-30-44H Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης. Με ευκαιρία  την  ημέρα  αυτή,  μια  σειρά  από  δραστηριότητες  οργανώνονται  σε  όλη  την  Ευρώπη:  δραστηριότητες  για  παιδιά,  τηλεοπτικά  και  ραδιοφωνικά  προγράμματα,  μαθήματα στη τάξη, συνέδρια κλπ.

Το Σχολείο μας αποφάσισε να συμμετέχει στο φετινό εορτασμό για να δώσουμε στους μαθητές την ευκαιρία  να κατανοήσουν τη γλωσσική πολυμορφία και τη σημασία  της  εκμάθησης των άλλων γλωσσών. Έτσι στα πλαίσια των μαθημάτων των Αγγλικών και Γερμανικών οι μαθητές θα πραγματοποιήσουν διάφορες δραστηριότητες, όπως να αναζητήσουν σημαντικές λέξεις σε διάφορες γλώσσες, να ζωγραφίσουν και να οργανώσουν μια έκθεση με αφίσες και τις εργασίες τους.

Επιστολή Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς,

Ευχόμαστε «καλή χρονιά» με υγεία και δημιουργικότητα για όλα τα παιδιά του Σχολείου μας.

Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε με, ευτυχώς, λιγότερα προβλήματα από πέρυσι.

Βασικοί στόχοι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας είναι :

1.  Η μελέτη και προβολή των προβλημάτων του Σχολείου και ο συντονισμός της δράσης όλων των γονέων για την λύση τους   2. Η προσπάθεια για ανάπτυξη πολιτιστικής δραστηριότητας των μαθητών μέσα και έξω (περισσότερα…)

Διδακτικό ωράριο

Αγαπητοί γονείς, σας υπενθυμίζουμε ότι το κουδούνι για την πρωινή προσευχή χτυπάει στις 08.10.

Οι μαθητές/τριες των Α και Β τάξεων, που δεν παραμένουν στο Ολοήμερο, σχολούν στις 12.25, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις στις 13.15. Οι Ε΄και Στ΄τάξη έχουν κάθε Δευτέρα και Παρασκευή 7ωρο και αποχωρούν στις 14.00. Μπορείτε να δείτε το διδακτικό ωράριο και τις ώρες των διαλειμμάτων αναλυτικά:

ωράριο

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 11 Σεπτεμβρίου στις 9.00 π.μ. ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους, παρουσία  του προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Μ. Γεράνη, του Δημοτικού Συμβούλου Ν. Χατζηαντωνίου, του προέδρου του Τοπικού Συμβουλίου Δ.Κ.  Ασβεστοχωρίου Σ. Τάνη, του προέδρου και των μελών του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και φυσικά των δασκάλων, των μαθητών και των γονέων που τα συνόδευαν.

Σας ευχόμαστε μια χαρούμενη, καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

Οι Σύλλογοι Διδασκόντων του 1ου και 2ου Δημοτικών Σχολείων Ασβεστοχωρίου.

Αγιασμός Αγιασμός 2014

Απονομή ετικέτας ποιότητας

logo 1Eτικέτα ποιότητας απονεμήθηκε στο eTwinning έργο του 1ου Δημοτικού Σχολείου με τίτλο «Landmarks and Monuments».

Το έργο, που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Comenius, στόχευε να φέρει τους μαθητές σε επαφή με τα μνημεία και τον ευρωπαϊκό πολιτισμό.

Να επισημάνουμε  ότι η  Εθνική Ετικέτα Ποιότητας απονέμεται από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης σε εκείνα τα σχολεία των οποίων η εργασία, στο πλαίσιο μίας eTwinning συνεργασίας, θεωρείται άριστη και πληρούν μια σειρά από κριτήρια που έχουν τεθεί από την Κεντρική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης. Το επόμενο βήμα είναι να απονεμηθεί η ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας  απο την Κεντρική Υπηρεσία στις Βρυξέλες.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και μαθήτριες και στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο έργο.

Μπορείτε να δείτε τις εργασίες που ανεβάσαμε στο twinspace του έργο εδώ

etw_qualitylabel_65132_en etw_qualitylabel_65132_en-1

Έκθεση δραστηριοτήτων για το Αειφόρο Σχολείο

DSC01925To 1o Δημοτικό Σχολείο συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά, στο πρόγραμμα ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε.

Το πρόγραμμα που έχει διάρκεια 2 χρόνια, συντονίζεται από το Συμβούλιο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού και επιδιώκει τη δημιουργία ενός σχολείου που λειτουργεί ως Κοινότητα και δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και τη διαχείρισή του, μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συνεργασίας.

Στα πλαίσια του προγράμματος το Σχολείο μας ανέπτυξε κατά το σχολικό έτος ποικίλες δράσεις που μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ στην Έκθεση Αειφόρο Σχολείο 2014.