“To Bielefeld ως πατρίδα”

logo 1Στην πόλη Bielefeld της Γερμανίας θα πραγματοποιηθεί από τις 7 έως τις 11 Μαΐου η τελευταία συνάντηση του προγράμματος Comenius που υλοποιεί το 1ο Δημοτικό Σχολείο.

Στα πλαίσια της συνάντησης, το Γερμανικό σχολείο Tieplatzschule, διοργανώνει έκθεση ζωγραφικής με τίτλο «Το Bielefeld ως πατρίδα». Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί σε μια γκαλερί της περιοχής και θα διαρκέσει από 4 έως 11 Μαΐου. Οι μαθητές θα παρουσιάσουν τα έργα που ζωγράφισαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος για τον τόπο τους, όπως το σχολείο, το Δημαρχείο, το σπίτι τους. (Να επισημάνουμε ότι το Bielefeld έχει πολλούς μετανάστες και ότι το σύνολο των μαθητών του σχολείου κατάγεται από άλλες χώρες).

Την Παρασκευή 9 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί στη Γκαλερί Ευρωπαϊκή βραδιά αφιερωμένη στην πόλη που γιορτάζει τα 800 χρόνια από την ίδρυσή της και στο πρόγραμμα  Comenius Landmarks and Monuments. Στην εκδήλωση θα παραβρεθούν εκπρόσωποι των τοπικών αρχών, εκπαιδευτικοί από τις 7 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, γονείς και φίλοι. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει εκτός από τα έργα ζωγραφικής, μουσική και χορό. Από το σχολείο μας θα συμμετέχουν 3 εκπαιδευτικοί.

Άνθρωποι και μηχανές

Oι μαθητές της Γ1 τάξης, με αφορμή το σχετικό κεφάλαιο του μαθήματος  της Γλώσσας ”Άνθρωποι και μηχανές”, κατασκευάζουν μηχανές του μέλλοντος με υλικά ανακύκλωσης.

Δείτε τις κατασκευές τους στον παρακάτω σύνδεσμο: Άνθρωποι και μηχανές

Recycle G1

Ανθοέκθεση

Ξεκίνησε το Σαββάτο 12 Απριλίου η Ανθοέκθεση στην αυλή των Δημοτικών Σχολείων. Πολλοί μαθητές ήρθαν να δουν τα φυτά από κοντά, να φτιάξουν ανοιξιάτικα καπέλα, να φυτέψουν και να πάρουν μαζί τους παραδοσιακούς σπόρους που έφερε ο Πελίτι, να βοηθήσουν στη διοργάνωση. Η ανθοέκθεση θα συνεχιστεί κι αύριο Κυριακή 13 Απριλίου.

DSC01708 DSC01709 DSC01707 DSC01706 DSC01703 DSC01699 DSC01695 DSC01694DSC01702

Ανθοκομική Έκθεση

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σε συνεργασία με τους  Συλλόγους Διδασκόντων των Δημοτικών Σχολείων Ασβεστοχωρίου διοργανώνουν την 19η Ανθοκομική Έκθεση.

Η έκθεση θα λειτουργήσει στην αυλή του σχολείου το Σάββατο 12 και την Κυριακή 13 Απριλίου.

Σας περιμένουμε όλους.

Αφίσα Ανθοέκθεσηςprogramm

Ημέρα Χορωδιακής Συνάντησης

Ολοκληρώθηκε σήμερα Πέμπτη 10 Απριλίου η 19η Χορωδιακή Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων.  Στην εκδήλωση παρεβρέθηκε ο Δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη κ. Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, ενώ χαιρετισμό απέστειλε και ο Υπουργός Μακεδονίας-Θράκης κ. Θεόδωρος Καράογλου.

Για μία ακόμα ημέρα η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου γέμισε από τις υπέροχες φωνές των μαθητών. Θερμά συγχαρητήρια στους 700 περίπου χορωδούς που συμμετείχαν φέτος στη Χορωδιακή μας Συνάντηση.

Σήμερα εμφανίστηκαν οι χορωδίες: 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Παύλου, 17ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς, 1ου και 3ου Δημοτικών Σχολείων Χαλάστρας, 1ου Δημοτικού Σχολείου Κουφαλίων, Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου

DSC01616 DSC01617 DSC01621 DSC01626

DSC01647 DSC01624 DSC01627 DSC01630 DSC01636 DSC01638 DSC01642 DSC01644