19η Χορωδιακή Συνάντηση

Αφίσα 19ης Χορωδιακής Συνάντησης

Τη “19η ΧΟΡΩΔΙΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ” θα διοργανώσει το Σχολείο μας  στις 8, 9 και 10 Απριλίου 2014.

Η Συνάντηση, αφορά παιδικές χορωδίες των δημόσιων Δημοτικών Σχολείων και δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.

Στόχος της είναι η προβολή του χορωδιακού έργου των σχολείων της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και η ευκαιρία να γνωρίσουν οι μικροί χορωδοί, ακούγοντας τις άλλες χορωδίες, το έργο που επιτελείται σε άλλα σχολεία, παρουσιάζοντας συγχρόνως τη δουλειά τους.

Ανάρτηση του πανό για το Comenius

DSC01350Αντιπροσωπία των μαθητών της Στ΄ τάξης επισκέφτηκε τη Δευτέρα 24 Μαρτίου το Δημοτικό Κατάστημα Ασβεστοχωρίου για να παρουσιάσει στον Αντιδήμαρχο Καθαριότητας κ. Ντίτσιο ένα μεγάλο πανό που ζωγραφίστηκε στα πλαίσια του προγράμματος Comenius.

Ο κ. Ντίτσιος συνεχάρη τους μαθητές για τις δραστηριότητες που αναπτύσσουν στα πλαίσια ενός ευρωπαϊκού προγράμματος και τόνισε το κέρδος που αποκομίζουν καθώς  μαθαίνουν για τον πολιτισμό και την ιστορία του τόπου μας αλλά της Ευρώπης γενικότερα. Στη συνέχεια το πανό αναρτήθηκε στο κτίριο του Δημοτικού Καταστήματος και παρέμεινε εκεί μέχρι την Τρίτη  που ήταν η παρέλαση της 25ης Μαρτίου.

Με τον τρόπο αυτό πολύς κόσμος είχε την ευκαιρία να δει το πανό που θα ταξιδέψει σε λίγες ημέρες στην πόλη Bielefeld της Γερμανίας, όπου βρίσκεται το Γερμανικό σχολείο με το οποίο συνεργαζόμαστε.

Στην πόλη αυτή θα πραγματοποιηθεί τον Μάιο, η 7η Επιμορφωτική Συνάντηση, στα πλαίσια του προγράμματος Comenius. Φέτος η πόλη γιορτάζει τα 800 χρόνια από την ίδρυσή της και έχει προγραμματίσει μια σειρά από εορταστικές εκδηλώσεις, στις οποίες έχει συμπεριλάβει και τη διοργάνωση της συνάντησης. Τα πανό από τις 7 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα θα αναρτηθούν στο Δημαρχείο του Bielefeld κατά τη διάρκεια της Συνάντησης, ενώ οι εκπαιδευτικοί θα συναντηθούν με το Δήμαρχο της πόλης.

Ευχαριστήρια επιστολή

Στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο για παιδιά με αυτισμό πρόσφερε το Σχολείο μας 200 ευρώ από το Χριστουγεννιάτικο παζάρι μεταχειρισμένων παιχνιδιών που διοργάνωσαν οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης.

Η γιορτή για την 25 Μαρτίου

Οι μαθητές/τριες της Στ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου επιμελήθηκαν φέτος τη θεατρική παράσταση για την εθνική επέτειο του 1821.

Με το ταλέντο, το πάθος τους και τη βοήθεια των δασκάλων τους, κατάφεραν να συγκινήσουν όλους όσους παρευρίσκονταν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.  Πολύ σημαντική επίσης και η προσφορά της Χορωδίας του Σχολείου.

DSC01260 DSC01262 DSC01264DSC01289DSC01297DSC01306 DSC01312DSC01316DSC01321DSC01327

ΑΕΙΦΟΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

DSC00079To 1o Δημοτικό Σχολείο αποφάσισε να συμμετέχει στο πρόγραμμα ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 2 χρόνια και συντονίζεται από το Συμβούλιο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού. Αποσκοπεί στο σταδιακό μετασχηματισμό του ελληνικού σχολείου σε αειφόρο, δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στον ανθρώπινο παράγοντα και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της δράσης. Επιδιώκει τη δημιουργία ενός σχολείου που λειτουργεί ως Κοινότητα και δίνει ευκαιρίες να ασχοληθούν όλοι (μαθητές, εκπαιδευτικοί, διοίκηση, γονείς, τοπική κοινότητα) με τα κοινά και τη διαχείρισή του, μέσα σε πνεύμα ομαδικό και συνεργασίας.

Στην Υποχρεωτική Εκπαίδευση υλοποιούνται πολλά καινοτόμα προγράμματα που προάγουν τη Σχολική και Κοινωνική Ζωή, τον πολιτισμό, την υγεία των μαθητών, την  Τοπική Ιστορία, τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό καθώς και την ενασχόληση των μαθητών με θέματα που σχετίζονται με το Περιβάλλον και την Αειφορία. (περισσότερα…)

OXI στη βία

«Stop στο σχολικό εκφοβισμό και σ’ όλες τις μορφές του» φώναξαν οι μαθητές της Β΄1τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ασβεστοχωρίου, στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού (bullying) – 6 Μαρτίου. Παρακολούθησαν την ψηφιακή αφήγηση του παραμυθιού «Τα μπαλόνια της φιλίας». Στη συνέχεια έτειναν χέρι φιλίας στους μαθητές των μικρών τάξεων,  χαρίζοντάς τους συμβολικά τα μπαλόνια της φιλίας και τη συνταγή της  καλής φιλίας,  που δημιούργησαν στον Η/Υ με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού του τμήματος και των εφαρμογών Word και Wordle.

Παράλληλα δραματοποίησαν στην τάξη όλες  τις  μορφές της ενδοσχολικής βίας κι έπαιξαν παιχνίδια ρόλων, με σκοπό να κατανοήσουν τον κύκλο της βίας και των συντελεστών της: θύτης, θύμα, ακόλουθος, υποστηρικτής θύματος.

PAZ1Paz2Paz3

Me and my friends

Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου, με τη καθηγήτρια αγγλικών Κουλεντάκη Βάλια, ασχολήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος E- twinning με το πρόγραμμα “Me and my friends”. Τα παιδιά σε συνεργασία με σχολεία της Τουρκίας και της Κύπρου ανέπτυξαν ένα σχέδιο δράσης με σκοπό να παρουσιάσουν τους εαυτούς τους, να γνωριστούν μέσω αλληλογραφίας και έπειτα να δημιουργήσουν ένα ηλεκτρονικό ημερολόγιο παρουσιάζοντας ο καθένας  έθιμα της χώρας και της περιοχής τους.

Δείτε το twinspace του προγράμματος εδώ

Συζήτηση με τον Πρόεδρο του ΟΤΑ Θεσσαλονίκης

DSC01153Σήμερα καλεσμένος στο Σχολείο μας ήταν ο πρόεδρος του συνδέσμου ΟΤΑ Θεσσαλονίκης και πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Πυλαίας- Χορτιάτη Μιχάλης Γεράνης.

Ο κος Γεράνης ενημέρωσε τους μαθητές της Στ΄ τάξης για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, την οργάνωση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες της. Απάντησε ακόμα στις ερωτήσεις των μαθητών που αφορούσαν τόσο γενικότερα θέματα για τη διαχείριση των απορριμμάτων και την ανακύκλωση, όσο και τοπικά ζητήματα και προβλήματα, όπως το πάρκο, τα αδέσποτα ζώα, το κυκλοφοριακό και άλλα.