Τα σπήλαια της Ελλάδας

cave kastrionΟι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης με τη δασκάλα των Αγγλικών κα Μαρκίδου Αικ., ασχολήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος Comenius με τα σπήλαια της Ελλάδας. Χωρίστηκαν σε ομάδες, και κάθε ομάδα ανέλαβε να συγκεντρώσει πληροφορίες για ένα σπήλαιο και  να τις παρουσιάσει στην τάξη. Στη συνέχεια το μετέφρασαν στα Αγγλικά και στο εργαστήριο πληροφορικής κατέγραψαν τις πληροφορίες σε μια ενιαία φόρμα και ετοίμασαν την παρουσίασή τους για τα σπήλαια της Ελλάδας.

Δείτη την παρουσίαση εδώ

Διοργάνωση 19ης Χορωδιακής Συνάντησης Δημοτικών Σχολείων

simaΤο Σχολείο μας διοργανώνει την “19η ΧΟΡΩΔΙΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ” στο Ασβεστοχώρι στις 8, 9 και 10 Απριλίου 2014.

Η Συνάντηση, αφορά παιδικές χορωδίες των δημόσιων Δημοτικών Σχολείων τόσο της Μακεδονίας όσο και της υπόλοιπης Ελλάδας και του εξωτερικού και δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα.  Στόχος της είναι η προβολή του χορωδιακού έργου των σχολείων της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και η ευκαιρία να γνωρίσουν οι μικροί χορωδοί, ακούγοντας τις άλλες χορωδίες, το έργο που επιτελείται σε άλλα σχολεία, παρουσιάζοντας συγχρόνως τη δουλειά τους.

Στη Συνάντηση υπάρχει πλήρης ηχητική και φωτιστική κάλυψη του χώρου καθώς και όλο το έντυπο υλικό που απαιτείται σε παρόμοιου είδους εκδηλώσεις (αφίσες, προσκλήσεις, προγράμματα και διπλώματα συμμετοχής για τους χορωδούς). Διατίθεται  πιάνο για τη συνοδεία των χορωδιών κι ακόμη, στο τέλος της συμμετοχής της κάθε Χορωδίας θα απονεμηθεί αναμνηστικό και δίπλωμα συμμετοχής για τη Χορωδία και για τον κάθε χορωδό. (περισσότερα…)

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

SID2014_LogoΓια 11η συνεχή χρονιά θα εορταστεί και φέτος η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day), την Τρίτη, 11 Φεβρουαρίου 2014, σε περισσότερες από 100 χώρες σε όλο τον κόσμο. Η θεματική του φετινού εορτασμού είναι να δημιουργήσουμε από κοινού ένα καλύτερο Διαδίκτυο, με σύνθημα: Όλοι μαζί, για ένα καλύτερο Διαδίκτυο! Let’s create a Better Internet Together.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης, INSAFE, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των “online” τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο.

Περισσότερες πληροφορίες: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Ημέρα Ευρωπαϊκού Αριθμού Έκτακτης Ανάγκης 112

112logoΚάθε χρόνο στις 11 Φεβρουαρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα του «112».

Ο αριθμός 112 είναι ο πανευρωπαϊκός αριθμός για ατυχήματα, τραυματισμούς, πυρκαγιές, κλοπή, επίθεση, και γενικά για οποιοδήποτε κίνδυνο διατρέχουν οι πολίτες. Εξασφαλίζει την παροχή άμεσης βοήθειας όπου και αν βρισκόμαστε, αφού η κλήση του είναι εφικτή ακόμα και από σημεία που δεν υπάρχει τηλεφωνικό δίκτυο.

Στα πλαίσια του φετινού εορτασμού, η Eλληνική ομάδα Διάσωσης, πραγματοποίησε  την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου, Ημερίδα στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης για να ενημερώσει το κοινό για την Πανευρωπαϊκό αριθμό 112 και τη σημασία της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης.

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασβεστοχωρίου εκπροσωπήθηκε από την εκπαιδευτικό κα Τσόκου Ευγενία.