Συγκέντρωση φαρμάκων

DSC00630Πολύ μεγάλη επιτυχία είχε η πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και των Συλλόγων Διδασκόντων των Δημοτικών Σχολείων να βοηθήσουν στην προσπάθεια του Ιερού Ναού Αγ. Γεωργίου για δημιουργία Κοινωνικού Φαρμακείου.

Όλοι οι γονείς ανταποκρίθηκαν πρόθυμα στο κάλεσμα αυτό και προσέφεραν μεγάλη ποσότητα φαρμάκων τα οποία παραδώσαμε στην Επιτροπή του Κοινωνικού Φαρμακείου.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την ευαισθησία σας!

Συνομιλώντας με μια Ιρλανδή Ευρωβουλευτή

Marian HARKINΤη Δευτέρα 11 Νοεμβρίου οι μαθητές της Στ2 τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου είχαν τη χαρά να συνομιλήσουν ζωντανά μέσω Skype με την Marian HARKIN, Ιρλανδή Ευρωβουλευτή, που επισκέφτηκε το σχολείο St. Michael’s School της Ιρλανδίας.

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του προγράμματος Comenius που υλοποιούμε και την παρακουθήσαμε σε ζωντανή σύνδεση τόσο εμείς όσο και τα σχολεία της Γερμανίας και της Πορτογαλίας. Η κα Harkin χαίρετησε τους μαθητές και δέχτηκε να απαντήσει σε 2 ερωτήσεις μαθητών από κάθε σχολείο σχετικά με τη λειτουργία της ΕΕ. Παρά το γεγονός ότι υπήρχαν κάποια τεχνικά προβλήματα, ήταν πολύ σημαντικό που οι μαθητές  ήρθαν σε επαφή με ένα μέλος της Ευρωβουλής, το οποίο μάλιστα βρισκόταν στην άλλη άκρη της Ευρώπης και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες και να συζητήσουν μαζί της.

DSC00620DSC00619

Νιώθω ασφαλής στο Σχολείο μου

picture3Την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου ολοκληρώθηκε το τριήμερο σεμινάριο που παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου από στελέχη του Κέντρου Πρόληψης «ΕΛΠΙΔΑ» στα πλαίσια της υλοποίησης του προγράμματος  «Νιώθω Ασφαλής στο Σχολείο μου».

Το πρόγραμμα  αφορά στην πρόληψη της επιθετικότητας και του σχολικού εκφοβισμού καθώς και στην προαγωγή της ασφάλειας στο χώρο του σχολείου και θα συνεχιστεί με την εφαρμογή συγκεκριμένων δραστηριοτήτων από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς στους μαθητές και την παράλληλη εποπτική σχέση συνεργασίας με την ΕΛΠΙΔΑ.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος επιδιώκουμε να ενισχυθεί το κλίμα συνεργασίας στην τάξη, να βελτιωθούν οι διαπροσωπικές  σχέσεις των μαθητών και να αναπτύξουν οι μαθητές προσωπικές και κοινωνικές δεξιότητες που θα τους βοηθήσουν να αντιμετωπίσουν κάθε μορφή έκφανσης της βίας.