ΟΙ μαθητές της Στ΄τάξης στο Fm 100,6

Την Τρίτη 19 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου επισκέφτηκαν το Δημοτικό Ραδιόφωνο Θεσσαλονίκης FM100,6 και διάβασαν το βιβλίο του Νικόλα Ανδρικόπουλου «Δύο παπούτσια με καρότσι».

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια διάθεσης ζωνών ραδιοφωνικού χρόνου στο Δημοτικό Ραδιόφωνο FM 100,6 στους μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Ν. Θεσσαλονίκης. Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας και τη λειτουργία τους, καθώς και η δημιουργία δικών τους εκπομπών.

Tο ηλιακό λεωφορείο του Γ1

Αλήθεια! Ταξιδέψατε ποτέ με κάτι σαν κι αυτό; Κι όμως!

Όλο το Γ΄1 ταξίδεψε! Έβαλε τη φαντασία του, το έφτιαξε κι αυτό γεμάτο χαρά μας χώρεσε όλους.

Κι εμείς ταξιδέψαμε μαζί του!….

Οι μαγεμένες της Θεσσαλονίκης

Η «Στοά των ειδώλων» ή των Μαγεμένων κτίστηκε κατά το τέλος του 2ου μ.Χ. αιώνα και  αποτελούσε μέρος της Ρωμαϊκής Αγοράς της Θεσσαλονίκης. Ήταν ανοιχτού τύπου και όριζε την κεντρική είσοδο της Αγοράς, η οποία ήταν διαμορφωμένη σε δύο κλιμακωτά -ανάλογα με την κλίση του εδάφους- επίπεδα. Το όνομα με το οποίο έμεινε γνωστή, το πήρε πολύ αργότερα λόγω των ανάγλυφων “ειδώλων”  που υπήρχαν στις δύο πλευρές των πεσσών του άνω τμήματος της Στοάς.

Ήταν μια διώροφη κιονοστοιχία, αποτελούμενη από πέντε αράβδωτους κίονες καρύστιο μάρμαρο, ενώ τα κιονόκρανα και οι πεσσοί ήταν καμωμένα από μάρμαρο της Θάσου.  Οι πεσσοί αυτοί από τη μια και την άλλη όψη έφεραν ανάγλυφες μυθολογικές μορφές: Μαινάδα, Διόνυσος, Αριάδνη, Λήδα, Αύρα, Διόσκουρος, και ο Γανυμύδης που τον αρπάζει ο αετός. (περισσότερα…)

Το ημερολόγιο του Comenius

Το Φεβρουάριο, στη συνάντηση στη Σουηδία, παρουσιάστηκε τυπωμένο το ημερολόγιο του προγράμματος Comenius. Το ημερολόγιο έχει διάρκεια 2 χρόνια, από τον Αύγουστο του 2012 έως τον Ιούλιο του 2014, και περιλαμβάνει 4 μνημεία από κάθε χώρα που επέλεξαν οι μαθητές.

Από το σχολείο μας οι μαθητές της Στ τάξης επέλεξαν για το ημερολόγιο την εκκλησία του Αγίου Γεωργίου ως τοπικό μνημεία, το Λευκό Πύργο που είναι το σύμβολο της Θεσσαλονίκης, τον Παρθενώνα ως το λαμπρότερο δημιούργημα της αθηναϊκής δημοκρατίας και το Μαντείο των Δελφών. Οι μαθητές συγκέντρωσαν πληροφορίες, φωτογραφίες  και ζωγράφισαν το κάθε μνημείο.