Οι ζωγραφιές μας ταξιδεύουν

Στην πόλη Tomar της Πορτογαλίας ταξίδεψαν οι ζωγραφιές της Α΄1 και Στ΄2 τάξης. Οι μαθητές μας ζωγράφισαν μνημεία της πόλης και εικόνες από το χωριό και έδωσαν τις ζωγραφιές στις δασκάλες τους κα Όλγα Ρουμελιώου και Ευγενία Τσόκου για να τις παραδώσουν στους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Τemplários Elementary School.

Έτσι, κατά την επίσκεψή τους στο σχολείο της Πορτογαλίας στις 9-11-12, στα πλαίσια του προγράμματος Comenius, οι δασκάλες παρέδωσαν τις ζωγραφιές στους μαθητές που χάρηκαν ιδιαίτερα από το μικρό αυτό δώρο.

Επιμορφωτική Συνάντηση Comenius στην Πορτογαλία

Στη Πορτογαλία πραγματοποιήθηκε στις 7-11 Νοεμβρίου η 2η επιμορφωτική συνάντηση στα πλαίσια του προγράμματος Comenius «Landmarks and Monuments», που υλοποιεί το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασβεστοχωρίου. Στη συνάντηση συμμετείχαν 20 εκπαιδευτικοί από 6 χώρες. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Βουδρισλής  Νίκος, Ροδίου Αναστασία, Ρουμελιώτου Όλγα και Τσόκου Ευγενία.

Η συνάντηση ξεκίνησε την Πέμπτη 8 Νοεμβρίου στη Λισαβόνα με επίσκεψη στη Βουλή της Πορτογαλίας. Οι εκπαιδευτικοί συναντήθηκαν αρχικά με τον Mesa da Comissao, Βουλευτή και Πρόεδρο της (περισσότερα…)

Παίζω βόλεϊ

Την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου οι μαθητές/τριες της Ε΄και Στ΄ τάξης πήγαν τις τελευταίες ώρες, στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, στο κλειστό γυμναστήριο για να συμμετέχουν στη δραστηριότητα “Παίζω βόλεϊ”.  Εκεί γυμναστές της Νέας Γενιάς Ασβεστοχωρίου τους περίμεναν για να παίξουν βόλεϊ και ποδόσφαιρο και να εξερευνήσουν τη χαρά της άθλησης.

Το πρόγραμμα “Παίζω Βόλεϊ” είναι της Ομοσπονδίας βόλεϊ, εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, και έχει σαν στόχο την γνωριμία των μαθητών/τριων με το άθλημα της πετοσφαίρισης, την προαγωγή της υγείας, την εξεύρεση ταλέντων και την καλύτερη εξάσκησή τους στο βόλεϊ.