Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Το Υπουργείο Παιδείας καθιερώνει την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν με δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών,  ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Το παραμύθι… της ανακύκλωσης

Δείτε μια φανταστική ιστορία για την πραγματική αξία της ανακύκλωσης ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών.

Το microsite www.deneinaiparamithi.gr της εταιρίας Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε. απέσπασε στα Εrmis Awards 2010 – το βραβείο Εrmis Gold στην ενότητα Web – κατηγορία Websites.

Διάκριση στο Διαγωνισμό ζωγραφικής της ΔΕΥΑ

Νικήτρια στην κατηγορία της ζωγραφικής των δημοτικών σχολείων ανακηρύχτηκε η μαθήτρια της  Δ’ τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου Ασβεστοχωρίου Στέλλα Φερεντίνου.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της καμπάνιας με τίτλο «Ταράζουμε τα νερά στα σχολεία και το δήμο μας και ζωγραφίζουμε για το νερό, γιατί κάθε σταγόνα είναι πολύτιμη»,  που διοργάνωσε κατά το σχολικό έτος 2011-12 η Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης και Αποχέτευσης (ΔΕΥΑ) και είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το νερό. (περισσότερα…)

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου | 2012

«Ανακαλύψτε τον ψηφιακό κόσμο μαζί… με ασφάλεια!»

Στις 7 Φεβρουαρίου θα εορταστεί για 9η συνεχή χρονιά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day). Η ημέρα αυτή διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης, INSAFE , με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Στην Ελλάδα, ο εορτασμός διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου και το Saferinternet.gr, εκπρόσωπο του Δικτύου INSAFE στη χώρα μας.

Για τον φετινό εορτασμό ο διοργανωτής INSAFE επέλεξε το θέμα της διασύνδεσης των γενεών και της ανταλλαγής γνώσης μεταξύ τους, με στόχο να ενθαρρυνθούν οι χρήστες, μικροί και μεγάλοι «να ανακαλύψουν τον ψηφιακό κόσμο μαζί… με ασφάλεια!»

Δείτε το σχετικό βίντεο: