Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων με τη μουσειοσυσκευή “ΠΑΜΕ ΑΚΡΟΠΟΛΗ”

Με τη μουσειοσυσκευή του Μουσείου Ακρόπολης «ΠΑΜΕ ΑΚΡΟΠΟΛΗ» γιόρτασε το Δημ. Σχ. Ασβεστόπετρας την Παγκόσμια Ημέρα Μουσείων Δευτέρα 18 Μαΐου 2015. Αυτή η μέρα είναι μια ευκαιρία να θυμόμαστε τη σημασία των Μουσείων στην ανάπτυξη του πολιτισμού και της κοινωνίας.
Οι μαθητές/τριες του σχολείου προσέγγισαν με το υλικό της μουσειοσυσκευής το κόσμο της αρχαίας Αθήνας με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο.

P5280115
P5280147
P5280162
P5280151
P5280139

Μπροστά στα μάτια τους ζωντάνεψαν ανάγλυφα o Παρθενώνας στολισμένος με γλυπτά μοναδικής τέχνης, μεγαλοπρεπείς ναοί χτισμένοι από μάρμαρο όπου λατρεύονταν η θεά Αθηνά.

Η εικονική ξενάγηση έγινε από τον κ. Ιωαννίδη Λουκά και την κα Μάγκου Νατάσα

Γνώρισαν το κακό που προκάλεσε ο Έλγιν το 1801 στα γλυπτά του Παρθενώνα και την κλεμμένη Καρυάτιδα, αναβίωσαν στιγμές από τα Μεγάλα Παναθήναια ξεκινώντας από το Πομπείο, πέρασαν την οδό των Παναθηναίων αναπαριστώντας τη «Πομπή των πέπλων» μεταφέροντας τον Πέπλο για να τον παραδώσουν στις ιέρειες που ανέλαβαν να ντύσουν με αυτόν το ξόανο της θεάς Αθηνάς. Ακολούθησαν μαθήτριες (κανηφόροι), με κάνιστρα (καλάθια) στο κεφάλι, τα οποία περιείχαν προσφορές για τη θεά, ηλικιωμένοι(θαλλοφόροι) που κρατούσαν κλαδιά ελιάς και κορίτσια με υδρίες στον ώμο (υδριαφόροι).

ξεκινώντας τη Πομπή των Πέπλων

ακολουθούν νεαρά κορίτσια(υδριαφόροι) με τις υδρίες

ακολούθησαν οι Θαλλοφόροι γέροντες με κλαδιά ελιάς (θαλλούς)

και τέλος είχαμε αναπαράσταση των ζώων προς το θυσιαστήριο

Έκαναν λοιπόν το δικό τους ταξίδι στο χώρο και το χρόνο πλουτίζοντας έτσι με γνώσεις και συναισθήματα.

P5280173

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: