Αλληλεγγύη στους πρόσφυγες

Μαρ 201631

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, ο Δήμος Παιονίας και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς έκαναν έκκληση για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης ως ένδειξη αλληλεγγύης στους πρόσφυγες. Στο χώρο του σχολείου, συγκεντρώθηκε μεγάλη ποσότητα τροφίμων, ειδών ένδυσης και υπόδησης καθώς και προϊόντων ατομικής υγιεινής. Την προηγούμενη εβδομάδα παρελήφθησαν από συναδέλφους εκπαιδευτικούς, μεταφέρθηκαν στη Γουμένισσα όπου δημιουργήθηκαν σημεία διαλογής και απεστάλησαν στο κέντρο της Νέας Καβάλας.

Ευχαριστούμε τους κατοίκους του Άσπρου και του Αξιοχωρίου που απέδειξαν έμπρακτα τη συμπαράστασή τους στα δεινά των συνανθρώπων μας, δίχως ρατσιστικά σύνδρομα, αναδεικνύοντας συμπεριφορές πολιτισμένης κοινωνίας.

IMG_20160316_100818

Πρώτη ημέρα συγκέντρωσης αγαθών