Απόκριες…

Μαρ 201615

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου, στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε η γιορτή της Αποκριάς.

Στην αρχή αφιερώσαμε χρόνο στη δημιουργία σχετικών κατασκευών(κλόουν,χαρταετοί κλπ).

Έπειτα, παρουσία γονέων και κηδεμόνων  η Πρόεδρος της Κοινότητας μας  κα. Γιαννακίδου Σταυρούλα μας πληροφόρησε για το παραδοσιακό καρναβάλι του Άσπρου και μας παρουσίασε στολές που κατά καιρούς φορέθηκαν από τους καρναβαλιστές.

Κατόπιν, η νηπιαγωγός μας κα. Βουζελάκη Αλεξία, μας παραχώρησε ψηφιακό υλικό το οποίο δημιουργήθηκε από την ίδια και καταγράφει την ιστορία του αποκριάτικου καρναβαλιού του χωριού, όπως τη συνέθεσε σε μια μικρού μήκους ταινία. Τέλος, το έθιμο της Χάσκας, το Γαϊτανάκι και παραδοσιακοί χοροί, από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Χρυσικού Σωτηρία, στόλισαν εύθυμα τη γιορτή μας.

Ευχαριστούμε τους γονείς για τη βοήθεια στη δημιουργία μπουφέ.

Χρόνια πολλά και Καλή Σαρακοστή!