Παράσταση ‘Δον Κιχώτες’ – Εταιρία Θεάτρου Λάμπα

Φεβ 20153
Από αριστερά, Αγγελική Καρακαξίδου , Γλύκα Στόιου

Στις 3 Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Τρίτη, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Άσπρου, απόλαυσαν την παιδική παράσταση ‘Δον Κιχώτες’ στην αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου.
Πρόκειται για μια διαδραστική παράσταση που ξεκίνησε το 2013 από την Κρήτη, έφτασε μέχρι το Λουξεμβούργο και παρουσιάζεται με μεράκι σε όλα τα σχολεία της χώρας.
Στην Ισπανία του 16ου αιώνα, ο Αλόνσο Κιχάνο αποφασίζει να γίνει περιπλανώμενος ιππότης,επιλέγοντας το όνομα Δον Κιχώτης. Μαζί του, στις περιπέτειές του, τον ακολουθεί ο αγαθός υπηρέτης Σάντσο Πάντσα. Πορεύονται μαζί στους δρόμους της δράσης, της δικαιοσύνης και της αλήθειας, αναζητώντας την περιπέτεια και τη φανταστική…Δουλτσινέα!DSC04746
Το έργο βασίζεται στο περίφημο μυθιστόρημα του Μιγκέλ ντε Θερβάντες, ‘Δον Κιχώτης’, σε διασκευή-σκηνοθεσία Γλύκας Στόιου.

Ερμηνεύουν Αγγελική Καρακαξίδου, Γλύκα Στόιου.
Μια πρόγευση της καταπληκτικής αυτής προσπάθειας μπορείτε να λάβετε στο ακόλουθο link.

Δον Κιχώτες – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. ΚρήτηςDSC04753