Συμμετοχή σε εθνικό πρόγραμμα eTwinning σχετικό με τα ήθη και έθιμα της Λαμπρής

Viber 2022 04 16 22 08 15 170

Με τον πιο όμορφο και δημιουργικό τρόπο έκλεισε το Δημοτικό Σχολείο Αρτεσιανού για τις διακοπές του Πάσχα, συμμετέχοντας σε εθνικό πρόγραμμα eTwinning σχετικό με τα ήθη και έθιμα της Λαμπρής. Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού, που είχε τον τίτλο «Ήρθαν τα Πασχαλιόγιορτα!», είχαμε τη χαρά να συνεργαστούμε με εκπαιδευτικούς και μαθητές από:

• το Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Κορωπίου
  • το 10ο Δημοτικό Σχολείο Αιγάλεω «Κώστας Βάρναλης»
  • το 4ο Γυμνάσιο Βύρωνα
  • το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Γενισέας Ξάνθης
  • το 1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λάρισας (ΔΑΔ)
  • το 44ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας
  • το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Γιάννουλης Λάρισας
  • το Δημοτικό Σχολείο Αργυροπουλίου Λάρισας και
  • το Δημοτικό Σχολείο Αγναντερού Καρδίτσας.

Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές των τάξεων Α΄, Β΄ και Ε΄- ΣΤ΄, οι δάσκαλοί τους, η εκπαιδευτικός του Τμήματος Ένταξης και οι εκπαιδευτικοί Μουσικής, Πληροφορικής και Φυσικής Αγωγής.

Στόχοι της δράσης ήταν οι συμμετέχοντες να έρθουν σε επαφή με τα ήθη και έθιμα των ημερών του Πάσχα και να βιώσουν τη μάθηση μέσα από δημιουργικές, πρωτότυπες και ευχάριστες δραστηριότητες. Η δράση είχε διάρκεια 3 εβδομάδων και κάθε εβδομάδα πραγματοποιούνταν διαφορετικές συνεργατικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, την 1η εβδομάδα ασχοληθήκαμε με τα Ήθη και έθιμα της Λαμπρής. Τη 2η εβδομάδα κάναμε Πασχαλινές κατασκευές και κάρτες. Την 3η εβδομάδα ηχογραφήσαμε Πασχαλινά κάλαντα και ύμνους και φτιάξαμε έναν συνεργατικό ψηφιακό πίνακα ανακοινώσεων με Πασχαλινές αναρτήσεις.