Δημοτικό Σχολείο Αρτεσιανού Καρδίτσας

20151012_093745

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Αρτεσιανό (υψόμ. 98 μ.). Το Αρτεσιανό είναι χωριό του δήμου Καρδίτσας της περιφέρειας Θεσσαλίας (πρόγραμμα Καλλικράτης). Παλιά λεγότανε “Μπιτσαρί” ή “Πιτσαρί”.

Από το 1999 έως το 2010 σύμφωνα με την τότε διοικητική διαίρεση της Ελλάδας αποτελούσε έδρα κοινότητας του Καποδιστριακού δήμου Καρδίτσας ενώ παλαιότερα ανήκε στον νομό Καρδίτσας.

Το Αρτεσιανό έχει 1.296 κατοίκους σύμφωνα με την απογραφή του 2011. Βρίσκεται 5,4χλμ Β.Δ. της Καρδίτσας. Είναι ένα πολύ όμορφο χωριό, το οποίο εκτείνεται στον πολυσύχναστο οδικό άξονα Καρδίτσας προς Τρίκαλα.

Το Αρτεσιανό περιλαμβάνεται στην τουρκική απογραφή του 1454-55, πλήρωνε βαμβακιάτικο φόρο στον Βελή πασά το 1813 και οι κάτοικοί του είχαν ενεργή συμμετοχή στην αγροτική εξέγερση του 1910.

Ο επιβλητικός Ι.Ν. των Αγίων Θεοδώρων κατασκευάστηκε στα τέλη του 19ου αιώνα. Ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει στον τρούλο της εκκλησίας του χωριού την φωλιά των πελαργών που υπάρχει από πολλά χρόνια και κάθε χρόνο φιλοξενεί πελαργούς.

Από το χωριό αυτό καταγόταν ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Σεραφείμ, κατά κόσμον Βησσαρίων Τίκας. Ενδιαφέρουσα είναι η επίσκεψη στην αίθουσα του κοινοτικού καταστήματος όπου εκτίθενται προσωπικά αντικείμενα του Αρχιεπισκόπου. Στο χωριό υπάρχει ο μορφωτικός σύλλογος ο οποίος μαθαίνει στα παιδιά τους τοπικούς χορούς της Θεσσαλίας και άλλους χορούς από όλη την Ελλάδα.

Υπάρχουν επίσης οι ποδοσφαιρικές ομάδες «Α.Σ. Διγενής Αρτεσιανού» με έτος ίδρυσης το 1959 και «Α.Σ. Απόλλων Αρτεσιανού» με έτος ίδρυσης το 1995.

Στο Αρτεσιανό λειτουργεί και Νηπιαγωγείο. Το σχολείο μας οργανικά είναι 6/θέσιο. Τα τελευταία σχολικά έτη λειτουργεί ως 4/θέσιο.

(Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C_%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82)

Ένα σχόλιο στο “Δημοτικό Σχολείο Αρτεσιανού Καρδίτσας

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.