Scratch me, if you can! – 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Αγίου Νικολάου.

Οι μαθητές των Δ΄και Ε΄τάξεων του σχολείου μας συμμετέχουν φέτος στο 8ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας που θα διεξαχθεί στον Άγιο Νικόλαο την Τετάρτη 18 Απριλίου. Η συμμετοχή τους θα γίνει με το διεθνικό eTwinning project “Scratch me, if you can” το οποίο πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Erasmus+ “Learn and share!” στο οποίο το σχολείο μας είναι εταίρος.

Τα παιδιά που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι από σχολεία της Εσθονίας, της Ισπανίας, της Φινλανδίας της Ελλάδας και της Τουρκίας. Όλα μαζί δημιούργησαν διεθνικές ιστορίες με το πρόγραμμα ScratchJr. Όλα ξεκίνησαν από μια ιστορία και μετά ένα παιδί από άλλη χώρα αναλάμβανε να τη συνεχίσει. Στα πλαίσια αυτής της διαδικασίας δημιουργήθηκαν 40, περίπου, διεθνικές ιστορίες.

Το βίντεο που ακολουθεί δημιουργήθηκε από Εσθονούς, Ισπανούς, Τούρκους και Έλληνες μαθητές και αποτελεί την επίσημη συμμετοχή του σχολείου μας στο Φεστιβάλ.

[scratch ]