Το μουσείο πάει σχολείο

Νιώθουμε ιδιαίτερα τυχεροί γιατί επισκέφτηκε το σχολείο μας, στα πλαίσια του προγράμματος «Το μουσείο πάει σχολείο», το Μουσείο Γουλανδρή. Πρόκειται για ένα μουσείο φυσικής ιστορίας, όπου εκατοντάδες επισκέπτες, κυρίως παιδιά, εκπαιδεύονται καθημερινά με κύριο στόχο τη διαμόρφωση περιβαλλοντικής συνείδησης. Εκεί μπορεί κανείς να δει εκθέματα με πετρώματα, απολιθώματα, κοχύλια, βαλσαμωμένα ζώα ακόμα και σκελετούς δεινοσαύρους. Τα παιδιά στην αρχή συμμετέχοντας σε μουσικοκινητικά και θεατρικά παιχνίδια ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος και έμαθαν, διασκεδάζοντας, πληροφορίες για σπάνια είδη πουλιών. Στη συνέχεια «φιλοξενήθηκαν», παρακολουθώντας ένα βίντεο, στους χώρους του μουσείου και τέλος είδαν μερικά από τα εκθέματά του. Ευχαριστούμε για το φανταστικό και διαδραστικό ταξίδι στο Μουσείο Γουλανδρή.